14.5 C
Zielona Góra
sobota, 18 maja, 2024

Jak oddać głos za pomocą CRW podczas lokalnych wyborów? Odkryj kluczowe zmiany

Wiadomości

W Polsce, w dniach 7 i 21 kwietnia 2024 roku, odbędą się dwuetapowe wybory samorządowe. Po raz pierwszy w historii lokalnych wyborów, proces głosowania zostanie zorganizowany przy użyciu Centralnego Rejestru Wyborców (CRW). Warto zauważyć, że w nadchodzących wyborach samorządowych nie będzie możliwości jednorazowej zmiany miejsca głosowania, co stanowi zmianę w porównaniu do wyborów parlamentarnych. Wyborcy nie będą mieli możliwości wydrukowania zaświadczenia o prawie do głosowania, aby zagłosować w miejscu według własnego wyboru. Dowiedz się kluczowych informacji na temat głosowania z użyciem aplikacji mObywatel podczas kwietniowych wyborów.

Pamiętaj, że w wyborach samorządowych i referendach lokalnych zagłosujesz tylko w stałym obwodzie głosowania. Oznacza to, że obywatele zameldowani na stałe automatycznie zostają ujęci w rejestrze wyborczym i przypisani do właściwego stałego obwodu głosowania. 

W tych wyborach nie ma możliwości dokonania jednorazowej zmiany miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Nie ma też możliwości pobrania zaświadczenia z urzędu o prawie do głosowania i zagłosować w dowolnym miejscu. Dlaczego tak jest? W wyborach samorządowych głosujemy na przedstawicieli lokalnej społeczności, w której żyjemy na co dzień i którzy będą reprezentować nasze interesy we władzach samorządowych naszej gminy.

Nawet jeśli ktoś skorzystał z możliwości jednorazowej zmiany miejsca głosowania przy wyborach parlamentarnych, w wyborach samorządowych i tak będzie głosował w miejscu zamieszkania albo zameldowania na pobyt stały.

Zachęcamy wszystkich obywateli do sprawdzenia, gdzie będą głosować w najbliższych wyborach. Już dziś każdy może sprawdzić swoje dane w mObywatelu 2.0, na stronie mObywatel.gov.pl czy w urzędzie, składając odpowiedni wniosek.

Co zrobić, by móc głosować w miejscu zamieszkania?  

Możesz skorzystać z e-usługi – „Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW”. Zrobisz to przez internet na portalu gov.pl. Jeśli chcesz głosować w gminie, w której mieszkasz, a nie w gminie, w której masz zameldowanie na pobyt stały – złóż wniosek o zmianę stałego obwodu głosowania. Taki wniosek można złożyć w urzędzie lub korzystając z usługi dostępnej online.

Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych. Przyspiesza ona wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym – mówi sekretarz stanu, Michał Gramatyka.

Urząd ma 5 dni od daty złożenia na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. Aby usprawnić proces weryfikacji wniosku, można dołączyć do niego dokumenty, które potwierdzą, że wnioskodawca mieszka na stałe pod wskazanym przez siebie adresem. 


Należy pamiętać, żeby nie odkładać wnioskowania o zmianę stałego obwodu głosowania na ostatnią chwilę. Może to skutkować brakiem czasu na rozpoznanie wniosku przez urząd i tym samym brakiem możliwości oddania głosu w miejscu, w którym przebywa się na stałe. Online można także wystąpić o głosowanie przez pełnomocnika lub korespondencyjne.

Czy w lokalu wyborczym można wylegitymować się mDowodem?


Niezmienne w przypadku ostatnich wyborów parlamentarnych, jak i nadchodzących samorządowych, pozostaje to, że mDowód, czyli elektroniczny dokument tożsamości w aplikacji mObywatel 2.0, może posłużyć do wylegitymowania się przed komisją wyborczą.

Jak przypomina Ministerstwo Cyfryzacji, od 14 lipca 2023 roku nie trzeba już ze sobą nosić plastikowego dowodu osobistego, bowiem – obecnie – w każdej sytuacji, w której potwierdza on tożsamość obywatela, może być zastąpiony mDowodem (poza składaniem wniosku o nowy plastikowy dowód osobisty oraz wyjazdem za granicę).

Co ważne mDowód działa w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu – wystarczy, że smartfon jest naładowany. W razie problemów z siecią na urządzeniu z zainstalowaną aplikacją mObywatel 2.0 należy włączyć tak zwany tryb samolotowy i wyłączyć dostęp do wi-fi. Wtedy aplikacja otworzy się w uproszczonym trybie offline, tylko z możliwością dostępu do dokumentów, w tym mDowodu.

Nie ma więc obawy, że dana osoba nie zagłosuje w wyborach samorządowych ze względu na brak internetu. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do wyrobienia sobie mDowodu w mObywatelu 2.0. Cały proces jest bardzo szybki i wygodny.

Więcej informacji o możliwościach mObywatela znajduje się na stronie Info.mObywatel.gov.pl.

Profil zaufany krok po kroku

By skorzystać z wyżej wymienionych e-usług, przyda ci się profil zaufany. Nie masz jeszcze profilu zaufanego? Sprawdź, jak łatwo go zdobyć! Aby założyć profil zaufany, wejdź na stronę: pz.gov.pl/pz/index i kliknij na pole „Zarejestruj się” w prawym górnym rogu. Wybierz sposób, jakim chcesz uzyskać profil zaufany.

Profil zaufany można założyć na cztery sposoby:

  1. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.
  2. Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na spotkanie wideo z urzędnikiem.
  3. Potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
  4. Wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku – potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, proces założenia profilu zaufanego jest naprawdę prosty. Szczegółowe informacje na temat każdego ze sposobów na założenie PZ – znajdziecie na GOV.pl.

Potrzebujesz pomocy?

Pomimo instrukcji, coś się nie udało? Nie szkodzi! Skontaktuj się z centrum pomocy pod numer telefonu +48 (42) 253 54 50 (pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 18:00) lub napisz wiadomość na adres e-mail: pz-pomoc@coi.gov.pl. 

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)