5.4 C
Zielona Góra
sobota, 20 kwietnia, 2024

Lubuskie atrakcje turystyczne – ciekawe miejsca, które warto zobaczyć!

Wiadomości

Województwo lubuskie znajduje się w zachodniej części Polski. Charakteryzuje się urokliwą naturą, licznymi jeziorami oraz zabytkowymi pałacami i zamkami. Ponadto słynie ze swoich winnic. To ciekawy punkt turystyczny na mapie naszego kraju, dlatego podczas eksplorowania Polski, warto odwiedzić miejsca, które przygotowaliśmy w naszym zestawieniu najciekawszych zabytków i atrakcji tego regionu. 

Lubuskie atrakcje, które warto zobaczyć

Zastanawiasz się, co województwo lubuskie może Tobie zapewnić? To teren wciąż nieodkryty przez miliony Polaków. Również sami Lubuszanie z pewnością znajdą tutaj miejsca, do których jeszcze nie dotarli. Są tutaj nie tylko wspaniałe jeziora i bogate walory przyrodnicze, ale również zabytki historyczne i miejsca atrakcyjne do zabaw dla dzieci. Miłośnicy zabytków historycznych, sakralnych budowli oraz parków rozrywki bez wątpienia poczują klimat tego regionu i docenią bogate dary, jakie ma do zaoferowania podróżnym. Zobacz, co musisz zobaczyć w Lubuskiem!  

Jezioro Sławskie

Jezioro Sławskie to jedno z ulubionych miejsc wypoczynkowych Lubuszan – i nie tylko. Znajdujące się w pobliżu miejscowości Sława, każdego roku przyciąga turystów z całej Polski. Można tutaj spędzić czas w otoczeniu zieleni i wody, ale również korzystając z uroków okolicznych miejscowości i ich atrakcji. To idealne miejsce na wyprawy rowerowe oraz podziwianie przyrody – mieszka tutaj wiele okazów ptaków – nie bez powodu uważa się, to miejsce za ptasią wyspę. Warto dodać, że województwo lubuskie określane jest lubuskimi mazurami, a zatem pasjonaci żagli również będą mogli spędzić tutaj miło czasu!

Park Mużakowski i Łuk Mużakowa

Park Mużakowski od 2004 roku widnieje na liście Światowego Dziedzictwa Unesco. Park rozciąga się od strony Polskiej, aż do Niemieckiej. Od strony Polski znajduje się w powiecie żarskim przy miejscowości Łęknica, natomiast od strony niemieckiej w Mużakowie (Bad Muskau). Granica Polski Niemiec połączona jest zabytkowymi mostami: Parkowym i Angielskim. W parku po niemieckiej strony znajduje się renesansowy Pałac Mużakowski, który koniecznie trzeba zobaczyć! 

Park Mużakowski Park Von Muskau Muskauer Park
Park Mużakowski, Park Von Muskau, Muskauer Park

Kolorowe Jeziorka Mużaków

Pozostając jeszcze w temacie Światowego Geoparku Łuk Mużakowa, warto wspomnieć o kolorowych jeziorkach znajdujących się na terenie tego malowniczego miejsca. Niektóre jeziora możemy zobaczyć wędrując ścieżką „Dawna Kopalnia Babina”. Każde z jeziorek ma swoją własną nazwę i niesamowity czar. Najpopularniejszym, a zarazem największym jest Jezioro Afryka, które swoją nazwę zawdzięcza czerwonym i rdzawym kolorom oraz temu, że swoim kształtem przypomina kontynent Afryki. Na brzegu jeziora znajduje się wieża widokowa, z której możemy podziwiać rozciągający się przed nami krajobraz.  

Łagów – Perła Ziemi Lubuskiej

Wśród naszych atrakcji nie może zabraknąć Łagowa. To kolejne malownicze miejsce położone nad jeziorem Łagowskim, które słynie nie tylko z miejsca rekreacji, ale jest prawdziwą mekką pasjonatów kina. Każdego roku odbywa się tutaj Lubuskie Lato Filmowe – przegląd filmów oraz spotkania z twórcami kina. Przyznawane są również nagrody dla najlepszych produkcji oraz aktorów i reżyserów. Na uwagę w Łagowie, zasługuje również Zamek Joannitów, który znajduje się przy ulicy Kościuszki 3. Obecnie w zamku mieści się hotel i restauracja, ale wieża zamkowa jest udostępniana dla turystów. 

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej

Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego znajduje się na terenie 6 hektarowego parku w sąsiedztwie rzeki Obry i Paklicy. Stąd też wywodzi się sama nazwa miejscowości Międzyrzecze. Kompleks muzealny obejmuje budynki należące do starostów międzyrzeckich, oficynę dworską, a także zamek i karczmę dworską wraz z budynkiem bramy. Muzeum posiada największą w Polsce kolekcję portretów trumiennych, a także herbów i tablic inskrypcyjnych. To idealna atrakcja dla miłośników historii i dawnych zabytków. 

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Wśród najlepszych atrakcji w Lubuskim znajdziemy również Międzyrzecki Rejon Umocniony – system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934-1944 w celu ochrony granicy Rzeszy. Znajduje się nieopodal Międzyrzecza, dlatego warto odwiedzić to miejsce będąc w okolicy. Rejon składa się z trzech odcinków – północnego, południowego oraz wschodniego. Jest to jedna z największych podziemnych fortyfikacji na świecie! Międzyrzecki Rejon Umocniony jest obecnie rezerwatem nietoperzy, w których zimuje ponad 30 tysięcy osobników. Długość podziemnych korytarzy wynosi łącznie 35 km.

Pałac w Zaborze

Pałac w Zaborze został wybudowany w 1677 roku, leży w Niecce Zaborskiej nieopodal Jeziora Zaborskiego i zaledwie 5 kilometrów od Odry. Osadzony pośród lasów przypomina wczesnobarokowe pałace francuskie. Od XIII był własnością hrabiów Cosel, następnie książąt na Siedlisku rodu Schönaich-Carolath, a przed II wojną Światową zajmowała go druga żona ostatniego Cesarza Niemiec – Wilhelma II Hohenzollerna – Hermina. Od 1956 roku zamek stał się prewentorium przeciwgruźliczym dla dzieci, następnie sanatorium dziecięcym, a od 1998 Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży.

Zabór Lubuskie
Pałac w Zaborze / foto: zielonogorski.pl

Kombinat DAG Alfred Nobel w Krzystkowicach 

Niedaleko Zielonej Góry, znajduje się kolejny zabytek dla miłośników II Wojny Światowej. Jest nim Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice, czyli pozostałości niemieckiej fabryki amunicji, znajdującej się na terenie lasów w pobliżu Nowogrodu Bobrzańskiego. Kompleks obejmuje powierzchnię 35 km2. Jednak nie cały teren jest dostępny dla zwiedzających, ponieważ część obszarów zajęte zostały przez jednostkę wojskową oraz zakład karny w Krzywańcu. W fabryce amunicji podczas II Wojny Światowej pracowało przymusowo około 25 tysięcy robotników różnych narodowości. To wyjątkowe i ważne miejsce historyczne, które warto zobaczyć.

Figura Jezusa Chrystusa króla wszechświata w Świebodzinie

Pomnik Jezusa Chrystusa w Świebodzinie to druga co do wielkości figura przedstawiająca Chrystusa. Najwyższa znajduje się w Encantado w Brazylii. Świebodziński Jezus został wzniesiony w 2010 roku, a projektantem był Mirosław Potocki. Pomnik przedstawia Jezusa jako Króla Wszechświata. Całkowita wysokość figury to 36 metrów, z czego aż 33 to sama figura, zaś korona mierzy 3 metry. Pomnik jest o 2 metry wyższy, niż słynny Chrystus Odkupiciel w Rio de Janeiro. 

Sanktuarium w Rokitnie

Sanktuarium w Rokitnie to miejsce wielu pielgrzymek oraz wizyt osób, które potrzebują duchowego wsparcia. Rokitno, które swoją nazwę zawdzięcza gatunkowi wierzby Rokita, położone jest 12 kilometrów od Międzyrzecza. Znajduje się tutaj barokowy kościół, a w nim wizerunek Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. Parafia powstała w XII wieku, a w 1333 roku zbudowano pierwszy drewniany kościół, który przez lata wielokrotnie niszczono i odbudowywano. W XVIII wieku wybudowano murowany kościół, który jest jedną z największych atrakcji tego miejsca – a wraz z nim historie o łasce, jaka spotkała tych, którzy poprosili Matkę Boską o pomoc. 

Skansen w Ochli

Muzeum Etnograficzne w Ochli – Zielonej Górze, znajduje się w otoczeniu leśnego siedliska, a na jego terenie wzniesiono ponad 80 zabytkowych obiektów i starodawnych artefaktów. Turyści mogą zobaczyć sędziwe chaty dawnych mieszkańców wsi, poznać narzędzia, jakimi oni na co dzień posługiwali się, podziwiać ludowe ubiory oraz uczestniczyć w licznych jarmarkach i zabawach, jakie są tutaj organizowane. Na terenie skansenu znajduje się również karczma, łowisko oraz smażalnia ryb.

Lubniewice i ścieżka Michaliny Wisłockiej

Lubniewice, miejscowość położona nad jeziorem Lubiąż to magiczne miejsce. Znajduje się tutaj Park Miłości, który swoją nazwę zawdzięcza Michalinie Wisłockiej, słynnej seksuolożce, która w Lubniewicach przeżyła swoją wielką miłość. W parku znajduje się pomniki ukazujące różne aspekty miłości. W pobliżu jest również Jezioro Lubniewsko, które jest jednym z największych jezior na terenie województwa lubuskiego. To miejsce, które zachwyca i robi niesamowite wrażenie – idealne na wypoczynek i romantyczne spacery. 

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Zielona Góra słynie z Winobrania, a Winobranie słynie z wina. Winiarskie tradycje są w Lubuskim pielęgnowane od lat. Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze posiada nie tylko winnicę, ale również organizuje wycieczki Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu, po regionalnych winnicach, gdzie przybliżana jest kultura winiarstwa i jej historia, ale również można skosztować trunków z najlepszych lubuskich winnic. 

Lubuskie winnice
Lubuski Szlak Wina i Miodu / foto: zielonogorski.pl

Twierdza Kostrzyn

Twierdza Kostrzyn to zespół fortyfikacji wzniesionych pomiędzy XV a XX wiekiem w miejscowości Kostrzyn nad Odrą. Pierwsze fortyfikacje powstały w XV wieku, kiedy zbudowano Zamek – siedzibę Jana Hohenzollerna. Późniejsze fortyfikacje wzniesiono w drugiej połowie XVI wieku, a miasto otoczono fortyfikacjami bastionowymi zaprojektowanymi na wzór włoski. W latach 80-tych XIX wieku Kostrzyn został twierdzą fortową, a wokół miasta zbudowano pierścień czterech fortów: Fort Czarnów, Fort Gorgast, Fort Sarbinowo oraz Fort Żabice, które przetrwały do dziś. 

Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy to jedyny spośród 23 polskich Parków Narodowych, który leży na terenie trzech województw: Lubuskiego, Zachodniopomorskiego oraz Wielkopolskiego. Jego nazwa związana jest ze zlewnią rzeki Drawy i dopływem Płocicznej oraz wieloma jeziorkami znajdującymi się na terenie parku. To wspaniałe miejsce na piesze wędrówki, ponieważ przygotowana została tutaj specjalna trasa dydaktyczna, która dzięki tablicom informacyjnym, umożliwia poszerzenie wiedzy na temat terenu, roślinności i zwierząt, jakie możemy spotkać w parku.

Drawieński Park Narodowy – ścieżka dydaktyczna „Jezioro Ostrowieckie”
Drawieński Park Narodowy – ścieżka dydaktyczna „Jezioro Ostrowieckie”

Pałac Książęcy w Żaganiu i Wieża Bismarcka 

Pałac książęcy w Żaganiu to jedna z najwybitniejszych barokowych budowli w Polsce. Na terenie posiadłości znajduje się malowniczy park krajobrazowy oraz przepływa rzeka Bóbr. Sam park został założony przez Wallensteina, zaś swoją obecną postać zawdzięcza księżnej Dorocie Talleyrand. Miejsce jest dostępne dla mieszkańców Żagania oraz przyjezdnych i pełni funkcję rekreacyjną. W Pałacu Żagańskich odbywają się obecnie różne wydarzenia kulturalne oraz biznesowe. Jest także siedzibą Centrum Kultury w Żaganiu oraz spółki Pałac Książęcy SP. z o.o.

Wieża Bismarcka to wieża widokowa, która została wzniesiona w latach 1908  – 1909 w Żaganiu, według projektu Carla Stahlberga z Jeleniej Góry. Budowla ma wysokość 20 metrów, a na parterze znajduje się sala ku czci Ottona von Bismarcka.

Park Krasnala w Nowej Soli

W Lubuskim nie brakuje parków rozrywki. Jednym z nich jest Park Krasnala w Nowej Soli. To idealne miejsce dla rodzin. Znajduje się tutaj plac zabaw dla dzieci, mini zoo, kino 8D, elektryczne samochody, łódki, automaty do zabaw oraz krasnale, które spotkamy w każdym zakątku parku. To wspaniałe miejsce na przyjemny wypoczynek dla dzieci i rodziców.

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła

Pasjonaci obiektów sakralnych i architektury ludowej mogą wybrać się w podróż szlakiem Kościołów Drewnianych Regionu Kozła. Na liczący około 23 kilometry szlak, spacerowiczów i rowerzystów czekają kościoły m.in. w Chlastawie, Klępsku, Kościeszynie oraz Sulechowie. To około 60 zabytków z różnych czasów, o walorach artystycznych, historycznych oraz naukowych znajdujących się głównie w północnej i środkowej części województwa lubuskiego. 

Park Książęcy w Zatoniu

Park Książęcy w Zatoniu w Zielonej Górze, to niezwykłe miejsce, które w 2020 roku przeszło gruntowną rewitalizację. Przywrócono dawny charakter parku oraz zadbano o ruiny spalonego przez Armię Czerwoną, pałacu. Niegdyś stanowił letnią rezydencję Księżnej Żagańskiej Doroty Talleyrand, która w Zatoniu przyjmowała najznakomitsze postaci swoich czasów. Obecnie jest to miejsce rekreacyjne dla mieszkańców województwa, znajduje się tutaj kawiarnia oraz organizowane są liczne wydarzenia kulturalne oraz spacery śladem Księżnej Doroty. 

Pałac w Zatoniu
Pałac w Zatoniu

Pałac w Mierzęcinie

Atrakcje turystyczne na zachodzie Polski obfitują w liczne perły architektury. Kolejną z nich jest Pałac w Mierzęcinie, który może stanowić również bazę noclegową dla podróżnych, ponieważ obecnie znajduje się tutaj hotel z restauracją. Jest to neogotycki pałac z własną winnicą, otoczeniem parków, lasów oraz jezior.

Majaland Kownaty

Majaland Kownaty to miejsce do którego warto się wybrać, zwłaszcza jeśli lubisz parki rozrywki. Znajdziesz tu atrakcje nie tylko dla najmłodszych, ale również starszych miłośników karuzel i wielkich zjeżdżalni. Na terenie rozstawiono liczne zjeżdżalnie, atrakcje wodne oraz lądowe, sale zabaw, punkty gastronomiczne – a wszystko to w towarzystwie postaci z bajek.  

Park Narodowy Ujście Warty

Park Narodowy Ujście Warty został utworzony 1 lipca 2001 roku, jako połączenie rezerwatu przyrody Słońsk i części Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Teren obejmuje 8074 ha u ujścia rzeki Warty do Odry. Park znajduje się na terenie trzech gmin: Kostrzyn nad Odrą, Słońsk oraz Witnica. Celem utworzenia parku była ochrona terenów podmokłych, łąk i pastwisk, które stanowią jedną z najważniejszych ostoi ptaków wodnych i błotnistych w Polsce. Stwierdzono tutaj 245 gatunków ptaków, a aż 26 należy do gatunków ginących. 

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Drzonowie zapoczątkowało swoją działalność 1 lipca 1978 roku, jak dział wojskowy Muzeum Ziemi Lubuskiej. Samodzielnie działa od 1985 roku. Znajduje się tutaj ponad 3500 eksponatów, takich jak: ciężki sprzęt wojskowy, lotnictwo militarne, broń maszynowa, palna, biała, uzbrojenie ochronne, umundurowanie, oznaczenia, mapy, zdjęcia i dokumenty. Na terenie parku należącego do obiektu znajduje się również pawilon z kolekcją artylerii, czołgów, rakiet, samochodów i ciężarówek wojskowych, a także myśliwców i helikopterów. 

Zielona Góra – winny gród

Zielona Góra to największe miasto w województwie Lubuskim, które naprawdę warto zobaczyć. Każdego roku we wrześniu organizowane są dni Zielonej Góry, czyli Winobranie. Kilkudniowa impreza, która obfituje w występy artystyczne i pokazy. Organizowany jest tutaj jarmark z rękodziełami, a także liczne punkty gastronomiczne i oczywiście – budki winiarskie. Można skosztować wina ze słynnych lubuskich winnic. Na dużą uwagę w Zielonej Górze zasługuje Palmiarnia Zielonogórska, która uważana jest za jedną z najważniejszych atrakcji miasta. Ponadto warto odwiedzić również Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, które przybliży nam historię miasta. Znajduje się tutaj również Wieża Głodowa (Wieża Łazienna), czyli miejsce procesów kobiet, oskarżonych o czary. W Zielonej Górze jest również Mini Zoo, Centrum Nauki Keplera i wiele innych atrakcji!

Gorzów Wielkopolski

Gorzów Wielkopolski to drugie co do wielkości miasto w lubuskim. Leży nad rzeką wartą. Do największych atrakcji Gorzowa należy między innymi Bulwar Nadwarciański, które stanowi doskonałe miejsce rekreacji. Ponadto warto odwiedzić liczne muzea, a także stare miasto i Filharmonię Gorzowską. Na terenie miasta znajduje się również rezerwat przyrody Gorzowskie Muraty, który powstał w celu ochrony zachowania terenów stepowych w Polsce.

Kostrzyn nad Odrą

Kostrzyn nad Odrą położony zaledwie 50 kilometrów od Gorzowa Wielkopolskiego, słynie z wielu atrakcji. Przez wiele lat organizowany był tutaj festiwal muzyczny Woodstock, a następnie Pol’and’Rock Festival. Miasto słynie z wielu atrakcji, m.in.: Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz Forty Twierdzy Kostrzyn. Dla lubiących przyrodę, może być świetnym miejscem do poznania Parku Narodowego „Ujście Warty” oraz Skansenu Pszczelarskiego. 

Strzelce Krajeńskie

Strzelce Krajeńskie to miasto historyczne. Wybierając się tutaj warto pójść szlakiem zabytków i murów obronnych. Odwiedźcie Informacje Turystyczną i zobaczcie, jakie atrakcje czekają w tym niewielkim mieście. Poza licznymi jeziorami w pobliżu oraz sąsiedztwem Drawieńskiego Parku Narodowego, są tutaj średniowieczne fortyfikacje miejskie i czarownice. Figurki strzeleckich czarownic upamiętniają kobiety, które na tych terenach zostały posądzone o czary, a następnie stracone. Ponadto w mieście znajdziemy interaktywne pudełka, które opowiadają miejskie legendy. To świetny sposób na to, aby poznać miasto oraz jego historię. 

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

1 KOMENTARZ

  1. […] Atrakcje Lubuskie to prawdziwa kopalnia nieodkrytych jeszcze przez wielu turystów skarbów. Województwo Lubuskie, położone w zachodniej części Polski, oferuje szeroki wachlarz atrakcji, które zadowolą zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy szukają kontaktu z naturą. […]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)