12.4 C
Zielona Góra
piątek, 19 lipca, 2024

Kolej na rower – ponad 12,5 tysiąca stojaków rowerowych dostępnych nie tylko na wakacje

Wiadomości

Pasażerowie korzystający z rowerów mogą skorzystać z ponad 12,5 tysiąca stojaków rowerowych, które są dostępne na ponad 2300 stacjach i przystankach kolejowych. Co roku przybywa nowych miejsc parkingowych dla rowerów obok dworców kolejowych. Dążymy do stworzenia jak najdogodniejszych warunków dla podróżujących dwoma ekologicznymi środkami transportu: pociągiem i rowerem.

Montując stojaki rowerowe przy stacjach, przystankach i dworcach, ułatwiamy dostęp do kolei oraz promujemy korzystny dla środowiska i zdrowy styl życia. W 2024 roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamontują ponad 700 nowych stojaków rowerowych. W ubiegłym roku liczba stojaków wzrosła o ponad 700 na blisko 190 stacjach i przystankach.

Ponad 12,5 tys. stojaków przy peronach

Na ponad 2300 stacjach i przystankach kolejowych w Polsce znajduje się 12,5 tys. stojaków rowerowych. Stojaki są montowane jak najbliżej peronów, w miejscach oświetlonych. Dzięki temu rozwiązaniu pasażerowie, którzy podróżują rowerem, mają wygodniejszy dostęp do kolei, a ich jednoślady są lepiej chronione. Montaż konstrukcji – ważnych dla pasażerów korzystających z rowerów, finansowany jest zarówno ze środków budżetowych, jak i projektów współfinansowanych ze środków unijnych. 

W 2023 r. najwięcej stanowisk dla rowerów zamontowaliśmy w województwie podkarpackim – około 200 stojaków na 42 stacjach i przystankach. Po 20 nowych stojaków mają rowerzyści w Kolbuszowej i Ropczycach, po 5 przybyło w Żarnowie, Mielcu i Medyce, 6 stanęło w Sanoku i Komańczy, 35 zostało postawionych w Rzeszowie. W woj. podkarpackim rowerzyści mogą zatem korzystać z ponad 730 stojaków na ponad 140 stacjach i przystankach.

województwie wielkopolskim w ubiegłym roku zostało zamontowanych 146 stojaków na 11 stacjach i przystankach. Dla przykładu, po 10 stojaków zyskali podróżni w Przysiece Starej, Lipnie, Oborzyskach Starych. Rowerzyści w Wielkopolsce mają do dyspozycji ponad 1200 stojaków rowerowych w około 250 lokalizacjach.

Nowe stojaki od 2023 r. są także m.in. w województwie lubelskim. To 66 stojaków w 12 lokalizacjach. Po 5 stojaków stanęło na stacjach i przystankach w Żurawicy, Wólce Niedzielskiej, Ciecierzynie, Łagiewnikach, a 10 stojaków pojawił się w Grabowie Szlacheckim. Łącznie w woj. lubelskim jest ponad 700 stojaków w 121 miejscach.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. montują ułatwienia dla rowerzystów także w ramach inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego, współfinasowanych ze środków unijnych. W zeszłym roku miejsca dla rowerów powstały m. in. w woj. świętokrzyskim na stacjach i przystankach w Ćmielowie, Drygulcu, Jasicach, Starym Garbowie oraz Jakubowicach (w ramach modernizacji linii nr 25 Skarżysko Kamienna – Sandomierz) oraz w województwie śląskim m. in. w Pyrzowicach, Porębie, Zawierciu (w ramach prac na linii nr 182 Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie). 

W tym roku zarządca infrastruktury planuje montaż ponad 700 stojaków rowerowych, m. in. w woj. podlaskim – na stacjach w Raciborach, Uhowie i Baciutach, w woj. warmińsko – mazurskim  – w Ełku, Pruszczu Pomorskim, Czernikowie oraz woj. lubelskim – w Białej Podlaskiej, Bezwoli i Aleksandrowie. 

Także więcej stojaków przy dworcach PKP

Stojaki rowerowe są montowane także przy budynkach dworców. Około 4 tysięcy stojaków przy przeszło 300 dworcach kolejowych przygotowały także Polskie Koleje Państwowe S.A. Ich liczba stale rośnie, ponieważ są one elementem każdej inwestycji dworcowej. Nowe stojaki rowerowe są montowane zwykle pod wiatami rowerowymi. W ciągu ostatniego roku pojawiły się one przy zmodernizowanych i wybudowanych od podstaw dworcach w Dąbrowie Górniczej, Kołobrzegu, Siedlcach, Włocławku czy Tłuszczu. W ubiegłym roku zakończyła się również przebudowa dwunastu dworców w Dolinie Popradu. Przy każdym z nich znalazły się stojaki zlokalizowane pod wiatą. Niektóre z nich rozbudowano dodatkowo o specjalną strefę odpoczynku dla rowerzystów. Przy wielu parkingach rowerowych zamontowano również stacje naprawy jednośladów w formie słupków z podstawowymi narzędziami, znajdują się wśród nich klucze, śrubokręty czy pompka z manometrem. 

Zgłoś nową lokalizację na rowerowe stojaki

Miejsca stojaków są wybierane m. in. na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. Sugestie, gdzie powinny stanąć kolejne stojaki rowerowe można zgłaszać na Facebooku PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (https://www.facebook.com/PolskieLinieKolejowe/)

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)