1.5 C
Zielona Góra
sobota, 27 kwietnia, 2024

Zmiana pracy początkiem roku. Dlaczego właśnie wtedy warto zmienić miejsce zatrudnienia?

Wiadomości

Zmiana miejsca pracy jeszcze kilkanaście lat temu uważana była za działanie z kategorii tych ostatecznych. Obecnie panuje przekonanie, że największa szansa uniknięcia wypalenia zawodowego dotyczy pracowników zmieniających swojego pracodawcę co kilka lat. Bardzo częstym momentem na podjęcie tej decyzji jest początek roku kalendarzowego. Czy przekonanie to jest słuszne? Dlaczego podjęcie nowej pracy jest wówczas najbardziej opłacalne?

Nowy Rok, nowe otoczenie

Początek roku jest czasem podsumowania minionych 12 miesięcy, co bardzo często związane jest z chęcią wprowadzenia do swojego życia zmian. Ich skutki mają w założeniu przynieść poprawę – niezależnie od tego, czy ma ona dotyczyć satysfakcji z dotychczasowego stanowiska, czy też sprowadza się wyłącznie do kwestii zarobków. Pracownicy chętnie decydują się na zmianę swojego otoczenia właśnie wraz z początkiem roku. Pozornie może wydawać się to błędną decyzją. Panuje powszechne przekonanie, że sam rynek pracy jest wówczas przesycony osobami poszukującymi nowego miejsca zatrudnienia, przez co mogą pojawić się problemy w znalezieniu nowego pracodawcy. Warto jednak pamiętać o tym, że według niektórych badań optymalną długością czasu pracy w jednym miejscu jest sześć lat. Decyzja o zmianie będzie musiała więc zapaść prędzej czy później…

Jakie są szanse na znalezienie nowej pracy początkiem roku?

Koniec roku kalendarzowego to dla wielu przedsiębiorstw czas podsumowań. Raporty i zestawienia z ostatnich miesięcy bardzo często wiążą się z konsekwencjami w postaci rezygnacji z usług wybranych pracowników. Z tego powodu w pierwszych miesiącach roku pojawiają się oferty pracy na dotychczas zajmowane stanowiska. Daje to szansę na szybki awans pracownikom decydującym się na podjęcie decyzji o zmianie pracodawcy właśnie w tym okresie. Część firm wraz z nastaniem nowego roku otwiera się na nowe gałęzie usług, rozpoczyna nowe projekty i poszerza ogólny zakres swojej działalności. W styczniu i lutym liczba pracowników poszukujących nowego miejsca zatrudnienia jest zdecydowanie większa, niż ma to miejsce w pozostałych miesiącach, jednak liczby te korelują z dostępnością samych ofert. Znalezienie nowej pracy na początku roku jest z tego powodu znacznie łatwiejsze. Wstrzymywanie swojej decyzji i próba odczekania do wiosny najczęściej skutkuje spadkiem notowań pracownika na lokalnym rynku.

Jak wyeksponować swoje umiejętności, aby proces zmiany pracy przebiegł dla nas pomyślnie?

Zmiany zawsze wiążą się z nieuniknionym poczuciem stresu, który jest spowodowany brakiem znajomości nowego otoczenia, wliczając w to zarówno współpracowników, jak i kadrę menadżerską. Przeglądając oferty pracy w Zielonej Górze, które są dostępne na stronie https://www.aplikuj.pl/praca/zielona-gora, można zauważyć współczesne trendy obecnego rynku. W XXI wieku pracodawcy oczekują od pracowników nie tylko umiejętności twardych, takich jak ukończone szkolenia oraz kursy, ale też i określonych kompetencji miękkich (np. doradca klienta, kierownik zmiany). Aspekt ten jest po części związany ze zdolnością dostosowania się do zmieniających się warunków, dlatego za idealnych pracowników przestały być uważane osoby, które całą swoją karierę zawodową spędziły wyłącznie w jednym miejscu pracy. Elastyczność, zdolność do kreatywnego myślenia i łatwość w komunikowaniu się działa na korzyść pracowników na każdym szczeblu, przez co warto podkreślić te umiejętności w liście motywacyjnym lub dokumencie CV. Sukces jest domeną osób odważnych, dlatego nie obawiaj się zmienić miejsca zatrudnienia z początkiem roku – każda decyzja jest obarczona mniejszym lub większym ryzykiem, jednak poczucie zadowolenia i spełnienia jest zarezerwowane wyłącznie dla tych osób, które charakteryzują się wytrwałością i odwagą w dążeniu do postawionego celu. Oczywiście każdą zmianę w życiu zawodowym warto zaplanować, by przeprowadzić ją w sposób najbardziej komfortowy dla siebie.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)