25.4 C
Zielona Góra
środa, 7 czerwca, 2023

Park Mużakowski – atrakcje w Lubuskim

Wiadomości

W Lubuskim, w okolicach Zielonej Góry, znajduje się jeden z najciekawszych parków w Polsce – Park Mużakowski. Jest to miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta i naładować baterie na kolejny tydzień pracy. W parku znajdują się liczne ścieżki rowerowe i piesze, dzięki którym można się zrelaksować i podziwiać piękną przyrodę. Warto wybrać się do Parku Mużakowskiego także ze względu na bogactwo fauny i flory.

Park Mużakowski – historia

Park Muskau to wyjątkowy zabytek województwa Lubuskiego. Jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych parków krajobrazowych na świecie. Jego historia sięga początków XIX wieku, kiedy to hr. Hermann von Pückler-Muskau wykorzystał swoje bogactwo i wyobraźnię, by stworzyć jedno z najwspanialszych dzieł sztuki krajobrazowej.

Park Muskau został zaprojektowany i zbudowany w 1815 roku przez hr. Hermanna von Pückler-Muskau, który był szwajcarsko-niemieckim arystokratą i wybitnym twórcą krajobrazu. Został zaprojektowany z zamiarem połączenia części parku na niemieckim brzegu rzeki Nysy Łużyckiej i części parku na polskim brzegu. Park składał się z wielu różnych elementów, w tym ogrodów, łuku mużakowa, tarasów widokowych, nowego zamku, mostu angielskiego i innych budowli.

Park Muskau ma rozległe połacie zieleni i jest uważany za jeden z najbardziej malowniczych parków krajobrazowych w Europie. Znajduje się tam wiele zabytkowych budowli, w tym Łuk Mużakowa, który jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w parku. Park ma również wspaniałe widoki na obie strony rzeki, ponieważ istnieje tam wiele punktów widokowych, w tym taras widokowy na stronie polskiej parku, który został zaprojektowany przez hr. Hermanna von Pücklera-Muskau.

Park Krajobrazowy w Mużakowie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 2004 roku. Decyzję o wpisaniu Parku Krajobrazowego w Mużakowie na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO podjął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 kwietnia 2004 r. Park Krajobrazowy w Mużakowie jest jednym z najpiękniejszych parków w Polsce.  Stanowi ważny symbol współpracy między Polską i Niemcami.

Park Mużakowski
foto: pixabay.com

Park Mużakowski – zwiedzanie

Park Mużakowski to zespół parków znajdujących się po obu stronach Nysy Łużyckiej na terenie Łęknicy w Polsce i Muskau w Niemczech. Stanowi on część niemiecko-polski geopark Łuk Mużakowa. Park położony jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Europie.

Park Mużakowski jest największym parkiem w stylu angielskim w Polsce. Powstał dzięki wizjonerowi, księciu Hermannowi von Pückler-Muskau, który zaprojektował park zgodnie z zasadami stylu krajobrazowego i zaczął go tworzyć w 1815 roku. Jest on podzielony na polską i niemiecką część, po obu stronach Nysy Łużyckiej.

Polska część parku Mużakowskiego obejmuje duży obszar wokół miejscowości Łęknica, aż po jej zachodnią stronę. Składa się z parku zamkowego, parku górskiego i parku ogrodniczego oraz jeziora i wzgórza. . Można również zobaczyć wiele gatunków roślin, które tworzą krajobraz. Najbardziej znanym jest wzniesienie, które rozciąga się po obu stronach Nysy Łużyckiej. 

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda Mużakowski Park Krajobrazowy, możesz skorzystać ze specjalnego przewodnika i obejrzeć wszystkie najważniejsze elementy tego miejsca. Wycieczka do parku Mużakowskiego to z pewnością niezapomniane przeżycie!

Mużakowski Park Krajobrazowy – lokalizacja

Aby dojechać do Parku Mużakowskiego, należy udać się na granicę polsko-niemiecką, w województwie lubuskim, w powiecie żarskim. Park zajmuje 728 ha powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę między Polską a Niemcami. Po stronie polskiej znajdują się 522 ha całego założenia parkowego, a po stronie niemieckiej 206 ha. Centralna część parku z zabudowaniami rezydencjalnymi znajduje się po zachodniej stronie rzeki przy niemieckiej miejscowości Mużaków, a polska część leży przy miejscowości Łęknica.

- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

o Zielonej