W oparciu o rezultaty Ankiety Koniunktury w Gospodarstwach Rolnych (AK-R) zrealizowanej na obszarze Polski w dniach 15-31 stycznia 2024 roku.
Zmiany w koniunkturze w II półroczu 2023 r.
Według wyników badania koniunktury opinie dotyczące zmian w koniunkturze w gospodarstwach rolnych w II półroczu 2023 r. były mniej pesymistyczne niż te wyrażone podczas badania dotyczącego I półrocza ub. roku. Mimo to oceny te były nadal negatywne.
Podobnie jak w poprzedniej edycji badania ogólną sytuację swojego gospodarstwa najgorzej ocenili rolnicy specjalizujący się w produkcji roślinnej, natomiast najlepiej (chociaż nadal pesymistycznie) – ukierunkowani na produkcję zwierzęcą.
Negatywna, chociaż mniej pesymistyczna niż w poprzedniej edycji badania, była także ocena zmian opłacalności produkcji rolniczej. Największą poprawę zanotowano w opiniach producentów produktów zwierzęcych. Wśród nich najmniej pesymistyczne oceny opłacalności wyrazili rolnicy zajmujący się chowem brojlerów.
Poprawiły się także oceny dotyczące zmiany popytu na wytwarzane produkty rolne, najbardziej w przypadku gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą. Wśród nich najmniej pesymistyczne opinie wyrazili prowadzący chów trzody chlewnej.
Diagnoza bieżącej sytuacji gospodarstw rolnych Blisko 66% rolników objętych badaniem koniunktury oceniło sytuację swoich gospodarstw w grudniu 2023 r. jako normalną, jak na tę porę roku. Najmniej korzystnie swoją sytuację ocenili użytkownicy gospodarstw zajmujących się produkcją roślinną. Kierujący gospodarstwami z przewagą produkcji zwierzęcej wyrażali korzystniejsze opinie na temat koniunktury w rolnictwie niż osoby prowadzące gospodarstwa wielokierunkowe.
Korzystniej niż w poprzedniej edycji badania, ale nadal negatywnie rolnicy ocenili także bieżącą (dot. grudnia 2023 r.) opłacalność produkcji rolniczej. Niezmiennie najbardziej pesymistyczne oceny wyrazili użytkownicy gospodarstw specjalizujących się w uprawie roślin.
Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych
Wyrażane przez rolników prognozy dotyczące zarówno ogólnej sytuacji ich gospodarstw, popytu na wytwarzane przez nich produkty, jak i opłacalności produkcji rolnej w I półroczu 2024 r. były negatywne, jednak zazwyczaj mniej pesymistyczne w porównaniu z dwiema poprzednimi edycjami badania. Poprawę opinii odnotowano wśród wszystkich badanych gospodarstw rolnych, niezależnie od kierunku prowadzonej produkcji.
Największe obawy o przyszłą kondycję gospodarstw i opłacalność produkcji wyrazili użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych. Z kolei najbardziej niekorzystne opinie odnośnie zmiany popytu na wytwarzane produkty rolne w I półroczu 2024 r. wyrażali kierujący gospodarstwami specjalizującymi się w produkcji roślinnej.
Opracowanie merytoryczne:
Urząd Statystyczny w Zielonej Górze
Dyrektor Roman Fedak