26.4 C
Zielona Góra
piątek, 19 lipca, 2024

Sytuacja ekonomiczna w rolnictwie w drugiej połowie roku 2023.

Wiadomości

W oparciu o rezultaty Ankiety Koniunktury w Gospodarstwach Rolnych (AK-R) zrealizowanej na obszarze Polski w dniach 15-31 stycznia 2024 roku.

Zmiany w koniunkturze w II półroczu 2023 r.
Zmiany w koniunkturze w II półroczu 2023 r. Zdjęcie: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Zmiany w koniunkturze w II półroczu 2023 r.

Według wyników badania koniunktury opinie dotyczące zmian w koniunkturze w gospodarstwach rolnych w II półroczu 2023 r. były mniej pesymistyczne niż te wyrażone podczas badania dotyczącego I półrocza ub. roku. Mimo to oceny te były nadal negatywne.

Podobnie jak w poprzedniej edycji badania ogólną sytuację swojego gospodarstwa najgorzej ocenili rolnicy specjalizujący się w produkcji roślinnej, natomiast najlepiej (chociaż nadal pesymistycznie) – ukierunkowani na produkcję zwierzęcą.

Negatywna, chociaż mniej pesymistyczna niż w poprzedniej edycji badania, była także ocena zmian opłacalności produkcji rolniczej. Największą poprawę zanotowano w opiniach producentów produktów zwierzęcych. Wśród nich najmniej pesymistyczne oceny opłacalności wyrazili rolnicy zajmujący się chowem brojlerów.

Poprawiły się także oceny dotyczące zmiany popytu na wytwarzane produkty rolne, najbardziej w przypadku gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą. Wśród nich najmniej pesymistyczne opinie wyrazili prowadzący chów trzody chlewnej.

Diagnoza bieżącej sytuacji gospodarstw rolnych Blisko 66% rolników objętych badaniem koniunktury oceniło sytuację swoich gospodarstw w grudniu 2023 r. jako normalną, jak na tę porę roku. Najmniej korzystnie swoją sytuację ocenili użytkownicy gospodarstw zajmujących się produkcją roślinną. Kierujący gospodarstwami z przewagą produkcji zwierzęcej wyrażali korzystniejsze opinie na temat koniunktury w rolnictwie niż osoby prowadzące gospodarstwa wielokierunkowe.

Korzystniej niż w poprzedniej edycji badania, ale nadal negatywnie rolnicy ocenili także bieżącą (dot. grudnia 2023 r.) opłacalność produkcji rolniczej. Niezmiennie najbardziej pesymistyczne oceny wyrazili użytkownicy gospodarstw specjalizujących się w uprawie roślin.

Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych
Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych. Zdjęcie: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych

Wyrażane przez rolników prognozy dotyczące zarówno ogólnej sytuacji ich gospodarstw, popytu na wytwarzane przez nich produkty, jak i opłacalności produkcji rolnej w I półroczu 2024 r. były negatywne, jednak zazwyczaj mniej pesymistyczne w porównaniu z dwiema poprzednimi edycjami badania. Poprawę opinii odnotowano wśród wszystkich badanych gospodarstw rolnych, niezależnie od kierunku prowadzonej produkcji.

Największe obawy o przyszłą kondycję gospodarstw i opłacalność produkcji wyrazili użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych. Z kolei najbardziej niekorzystne opinie odnośnie zmiany popytu na wytwarzane produkty rolne w I półroczu 2024 r. wyrażali kierujący gospodarstwami specjalizującymi się w produkcji roślinnej.

Opracowanie merytoryczne:

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Dyrektor Roman Fedak

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)