13.7 C
Zielona Góra
środa, 30 października, 2024

Czym są akcje pracownicze i czy warto je trzymać?

Wiadomości

Wśród popularnych benefitów pracowniczych wymienić można dostęp do prywatnej opieki medycznej, dofinansowanie lekcji języka obcego, karty sportowe i pakiety ubezpieczeniowe. Jednak niektórzy pracownicy mogą liczyć na więcej i otrzymują akcje pracownicze. Które firmy najczęściej motywują w ten sposób swoich pracowników?

Co wyróżnia akcje pracownicze?

Nie każde przedsiębiorstwo jest obecne na giełdzie. Gdy jednak kadra zarządzająca spółką decyduje się wprowadzić jej akcje do publicznego obrotu, to pracownicy takiej firmy często mogą liczyć na akcje pracownicze. Czym są akcje pracownicze? Jak wskazuje nazwa, to akcje przeznaczone dla pracowników danej spółki, które często są jednocześnie elementem systemu motywacyjnego. W zależności od polityki firmy, takie akcje mogą zostać zaproponowane pracownikom za darmo lub za niewielką opłatą.

Z akcjami pracowniczymi najczęściej można spotkać się w przedsiębiorstwach państwowych (są to podmioty należące do Skarbu Państwa). Swojego czasu akcje pracownicze otrzymywali pracownicy m.in. PKP czy PZU. Formalnie jednak nie ma przeszkód, aby na takie rozwiązanie zdecydowała się też dowolna spółka wchodząca właśnie na giełdę lub już na niej obecna.

Akcje pracownicze – pierwszy krok do inwestowania?

Dla wielu osób inwestowanie w akcje to odległe zagadnienie – nie każdy miał sposobność zakupu tego instrumentu inwestycyjnego. Czy akcje pracownicze mogą zachęcić do budowy portfela inwestycyjnego? To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pracownicy najniższego szczebla najczęściej otrzymują (lub mają możliwość zakupu na preferencyjnych warunkach) niewielką liczbę akcji. W rezultacie traktują otrzymane papiery wartościowe jako bonus do wynagrodzenia. Inaczej wygląda sytuacja kadry zarządzającej, która może liczyć na strumień akcji pracowniczych.

Im więcej akcji otrzyma pracownik, tym większa jest szansa na to, że zainteresuje się tematyką inwestowania i z czasem zdecyduje się poszerzyć swój portfel inwestycyjny o kolejne instrumenty. Jednocześnie otrzymanie akcji bez konieczności płacenia za nie (lub możliwość ich zakupu w preferencyjnej cenie) oznacza, że pracownik zyskuje już w momencie wejścia w ich posiadanie. Jeżeli firma będzie się rozwijać i zarabiać, pracownik może liczyć m.in. na dywidendę, czyli środki, które spółka wypłaca swoim wspólnikom (akcjonariuszom) tytułem wynagrodzenia za udzielenie kapitału.

Jak zarobić na akcjach pracowniczych?

Akcje pracownicze są rozwiązaniem korzystnym zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i zatrudnionych w nim pracowników. Jak zarabiać na akcjach pracowniczych? Możliwości jest kilka – pracownik może:

  • sprzedać posiadane akcje – gdy jednak transakcja odbywa się przed debiutem spółki na giełdzie, kłopotliwa może okazać się wycena akcji (zdarza się, że sprzedający otrzymuje propozycje, które są dla niego bardzo niekorzystne),
  • trzymać posiadane akcje – w perspektywie czasu to rozwiązanie może być bardzo korzystne (akcje spółki mogą zdrożeć, a dodatkowo pracownik może liczyć na wypłatę wspomnianej już dywidendy).

Pracownicy, którzy liczą na szybki zysk, powinni rozważyć sprzedaż akcji już po debiucie giełdowym spółki. Wówczas ryzyko otrzymania zaniżonej kwoty będzie dużo niższe. W przeciwnym razie warto skorzystać z pomocy ekspertów zajmujących się wyceną akcji.

Powyższy artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie informacje oraz dane i opracowania zawarte w serwisie Zielonogorski.pl mają charakter informacyjny lub statystyczny. Nie mogą być zatem traktowane jako zachęta do dokonania wybranej decyzji inwestycyjnej. Nie mogą być również traktowane jako porada inwestycyjna oraz zobowiązująca ocena rynku inwestycyjnego lub żadnego innego instrumentu finansowego. Wszelkie decyzje inwestycyjne podejmowane przez użytkownika portalu Zielonogorski.pl są podejmowane na własne ryzyko i odpowiedzialność użytkownika. Zawarte w serwisie informacje nie stanowią rekomendacji i doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).

Maja Michalczyk
Maja Michalczyk
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej