24.4 C
Zielona Góra
czwartek, 16 maja, 2024

Czym się kierować, wybierając ubezpieczenie na życie? Lista

Wiadomości

Zastanawiasz się nad tym, aby zabezpieczyć przyszłość zarówno swoją, jak i najbliższych? Być może szukasz odpowiedniego ubezpieczenia na życie? Warto przejrzeć dostępne oferty, zwłaszcza że wybór wcale nie jest taki oczywisty. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu na życie i czym się kierować podczas jego wyboru.

Rzeczy, które wypada wiedzieć o ubezpieczeniu na życie

Polisa na życie ma za zadanie chronić osobę ubezpieczoną, a także najbliższe dla niej osoby. Podstawowy zakres takiego ubezpieczenia dotyczy bliskich w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Rozszerzając polisę, można zyskać wsparcie również w innych sytuacjach losowych. Do takich zalicza się m.in. trwały uszczerbek na zdrowiu, pobyt ubezpieczonego w szpitalu lub niezdolność do pracy. Umowę zawiera się na czas określony. Z reguły jest to 12 miesięcy, choć niektórzy ubezpieczają się również na 10 lub nawet 20 lat. Ochrona może być również dożywotnia. Do zakupu ubezpieczenia można przystąpić w wieku określonym przez ubezpieczalnię. W jednych agencjach może to być 60, a w innych 70 lat.

Przed wybraniem konkretnej polisy na życie warto zestawić je ze sobą w porównywarce i wybrać najlepszą opcję. Zanim jednak podpiszesz umowę, koniecznie przeczytaj OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Dzięki temu upewnisz się, co obejmuje, a czego nie dotyczy ubezpieczenie.

Lista rodzajów ubezpieczeń na życie

Na rynku do wyboru jest mnóstwo różnych ubezpieczeń na życie, dzięki czemu dopasować je można do swoich własnych potrzeb. Jakie są rodzaje ubezpieczeń na życie? Do najpopularniejszych zaliczamy następujące:

  • Polisa indywidualna i grupowa –takie ubezpieczenie można nabyć samodzielnie. Trzeba jedynie znaleźć odpowiednią ofertę i zdecydować się na wariant ochrony, a także wybrać sumę ubezpieczenia i czas trwania umowy. Ubezpieczony może dowolnie zmieniać zakres ochrony, np. ją zwiększyć lub zmniejszyć.
  • Polisa rodzinna – obejmować może do 10 osób, w tym np. rodziców i dzieci. Ochronę dopasować można do potrzeb każdego domownika.
  • Polisa ochronna – ubezpieczenie ma za zadanie zapewnić dopasowaną ochronę osobie objętej polisą. Składka zabezpiecza od nieprzewidywanych sytuacji. Zapewnia też pomoc finansową w postaci m.in. dowozu leków, opieki nad dziećmi (gdy trzeba leczyć się w szpitalu) lub transportu medycznego.
  • Polisa oszczędnościowa – zadaniem polisy jest odkładanie oszczędności. Część kierowana może zostać np. na fundusz inwestycyjny.
  • Polisa ochronno-inwestycyjna – jedna część składki kierowana jest na ochronę, z kolei druga na inwestycje. O wysokości składki na inwestycje decyduje osoba ubezpieczona.
  • Polisa bezterminowa – pieniądze z takiej polisy wypłacić można np. na opłacenie kosztów związanych z pochówkiem, ale też spłatę zobowiązań finansowych osoby ubezpieczonej.
  • Polisa NNW dla dziecka – ubezpieczenie NNW jest rodzajem umowy, w ramach której zapewniona zostanie ochrona dziecka. Zagwarantować może świadczenia z powodu m.in. ukąszenia kleszcza, ugryzienia przez zwierzę, złamanie, poparzenie czy odmrożenie.
  • Polisa posagowa – jej zadaniem jest odkładanie określonej sumy pieniędzy, którą wypłaca się w wybranym momencie, gdy np. dziecko skończy 25 lat.

Jak wybrać ubezpieczenie na życie?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem polisy na życie, powinieneś dobrze przemyśleć, czego konkretnie potrzebujesz. Wpływ na decyzję powinna mieć sytuacja finansowa, ale też rodzinna i życiowa. Zupełnie inna ochrona potrzebna będzie osobie dorosłej, która zaczyna karierę zawodową, a jeszcze inna rodzinie, która wzięła mieszkanie na kredyt i ma dwójkę małych dzieci. Dzięki polisie na życie można nie tylko zabezpieczyć swoje zdrowie i przyszłość bliskich, ale też zaoszczędzić, gromadząc środki na przyszłość.

Przed wykupieniem polisy pomyśl, co chcesz ubezpieczyć i na czym dokładnie ci zależy. Musisz wiedzieć, jakimi środkami dysponujesz na ubezpieczenie i jak dużej sumy ubezpieczenia potrzebujesz, aby zapewnić ochronę sobie i najbliższym. Powinieneś dobrze przeanalizować swoje potrzeby. Pamiętaj również o tym, że nie potrzebujesz maksymalnego zakresu ochrony, jeśli niektóre ryzyka wymienione w OWU są poza twoją codziennością (np. wspinaczka wysokogórska).

Na koszt polisy wpływa kilka różnych czynników, takich jak wiek ubezpieczonego, suma polisy, niezestawienie ze sobą ofert, stan zdrowia ubezpieczonego i zakres ochrony. Duże znaczenie ma również fakt, w jakim wieku wykupuje się ubezpieczenie. Osoba w wieku 25-30 lat zwykle mniej niż człowiek, który skończył już 50 lat. Nie warto więc w nieskończoność odwlekać zakup ubezpieczenia na życie.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie? Najlepiej porównać ze sobą kilka różnych ofert w Internecie, aby wybrać najdogodniejszą opcję. Dopiero wtedy możesz zdecydować się na zakup polisy, obowiązkowo czytając wcześniej OWU. Dzięki głębokiej analizie ofert unikniesz sytuacji, że podejmiesz pochopną decyzję. Niestety, ale takie często skutkują np. przepłaceniem za ubezpieczenie, które w dodatku okazuje się… słabej jakości.

Artykuł sponsorowany.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)