26.4 C
Zielona Góra
piątek, 19 lipca, 2024

Dojazdy do pracy w województwie lubuskim – nowe perspektywy

Wiadomości

Województwo lubuskie, znane z malowniczych krajobrazów i bogatej historii, stało się tematem fascynującej analizy dotyczącej dojazdów do pracy. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań z 2021 roku ujawnił, że ponad 1,1 mln osób dojeżdżało do pracy poza granice swojej gminy, co stanowi istotną część rynku pracy w regionie.

Przepływy pracownicze – obraz rynku

Analiza NSP 2021 wskazała, że dojazdy do pracy w województwie lubuskim charakteryzują się większą liczbą osób wyjeżdżających niż przyjeżdżających do pracy. Zjawisko to, reprezentowane przez iloraz przepływów na poziomie 0,94, świadczy o dynamice lokalnego rynku pracy i mobilności mieszkańców.

Mobilność mieszkańców – gdzie lubuszanie znajdują zatrudnienie?

Wśród mieszkańców województwa, którzy zdecydowali się na dojazdy poza jego granice, najpopularniejszymi kierunkami były województwa wielkopolskie i dolnośląskie. To pokazuje, jak bliskie relacje międzyregionowe wpływają na kształtowanie się ścieżek zawodowych ludzi.

Wyjeżdżający do pracy z województw
Wyjeżdżający do pracy z województw. Zdjęcie: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Praca poza granicami – perspektywa płci i wieku

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety aktywnie uczestniczyli w dojazdach do pracy, jednak to mężczyźni częściej decydowali się na pracę poza granicami swojej gminy. Interesujące jest również, że najbardziej mobilne okazały się osoby w przedziale wiekowym 35-44 lata, co może świadczyć o poszukiwaniu lepszych warunków zatrudnienia przez osoby w średnim wieku.

Przyjeżdżający do pracy do województw
Przyjeżdżający do pracy do województw. Zdjęcie: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Dojazdy w liczbach – Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski w centrum uwagi

Zielona Góra i Gorzów Wielkopolski, jako główne miasta regionu, przyciągały największą liczbę pracowników dojeżdżających. To podkreśla ich rolę jako kluczowych centrów zatrudnienia w województwie, z możliwościami pracy w różnorodnych sektorach.

Analiza dojazdów do pracy w województwie lubuskim rzuca światło na złożoność i dynamikę rynku pracy w regionie. Odkrywa nie tylko preferencje mieszkańców w zakresie wyboru miejsca pracy, ale także podkreśla znaczenie współpracy międzyregionowej oraz mobilności pracowniczej.

Źródło: Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)