2.4 C
Zielona Góra
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Przypomnienie o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych – nie ma miejsca na lekceważenie przepisów

Wiadomości

Na początku wiosny, Ambasadorowie i Ambasadorki Bezpieczeństwa z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. przekazywali ważne przypomnienia kierowcom i pieszym o poprawnym przekraczaniu torów na przejazdach kolejowych. Lekceważenie sygnałów stopu, czerwonych świateł czy próby omijania zamkniętych szlabanów mogą prowadzić do katastrofy. Zdrowy rozsądek oraz stosowanie się do wskazówek z Żółtych Naklejek PLK stanowią klucz do bezpieczeństwa i mogą ocalić życie.

O zasadach bezpiecznego poruszania się w pobliżu torów i podczas przekraczania przejazdów przypominali Ambasadorzy Bezpieczeństwa m.in. w Łodzi, Wasilkowie k. Białegostoku, Częstochowie, Poznaniu, Malborku. W ramach kampanii ,,Bezpieczny Przejazd” kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei apelowali o odpowiedzialne zachowanie i przypominali jakie najczęściej błędy kierowców są przyczyną wypadków. Ignorowanie znaku stop, czerwonego światła, omijanie i wyłamywanie rogatek czy wjazd na przejazd bez możliwości zjazdu to prowokowanie tragedii. Warto zawsze słuchać głosu rozsądku.

99 proc. wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców.

#ŻółtaNaklejkaPLK może uratować życie

W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na obudowie napędu rogatkowego od strony torów lub na odwrocie krzyża św. Andrzeja. Zawarte są na niej trzy podstawowe informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”.

Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy numeru alarmowego kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Od początku roku operatorzy numeru 112 odebrali 1117 zgłoszeń z wykorzystaniem #ŻółtejNaklejkiPLK. Wśród tych zgłoszeń 88 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 53 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo-drogowym

  1. Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem
  2. Czerwone, pulsujące światło to zakaz wjazdu na przejazd
  3. Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu
  4. Zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg
  5. Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami – wyłam rogatkę
  6. W przypadku zagrożenia skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK

Poruszając się pieszo, unikajmy „dzikich przejść” i przechodźmy w wyznaczonym miejscu. Zachowajmy również wzmożoną czujność – jednocześnie wypatrujmy i nasłuchujmy nadjeżdżającego pociągu.

Zasady te obowiązują w każdy dzień, niezależnie od pory roku. Rozpowszechnianie ich zwiększa bezpieczeństwo na torach i może uratować życie wielu osób. Już dzisiaj można osiągnąć wiele, wystarczy po prostu poruszać się bezpiecznie.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)