Pod koniec 2023 roku, w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim, odnotowano spadek liczby zajętych miejsc pracy. W ciągu roku zmalała również liczba dostępnych oraz nowo utworzonych miejsc pracy, a także liczba miejsc pracy, które zostały zlikwidowane.
Badanie popytu na pracę realizowane jest metodą reprezentacyjną z częstotliwością kwartalną na formularzu Z-05. Obejmuje ono podmioty gospodarki narodowej zatrudniające przynajmniej jedną osobę.
W końcu 2023 r. w województwie lubuskim odnotowano 2,7 tys. wolnych miejsc pracy. Było to o 7,1% mniej niż w końcu 2022 r. Wskaźnik wolnych miejsc pracy w 2023 r. wyniósł 1,1%.
W 2023 r. utworzono 9,4 tys. nowych miejsc pracy, a zlikwidowano 5,4 tys. miejsc pracy.
Obsadzone i wolne miejsca pracy w 2023 r.
Zrealizowany popyt na pracę określany jest liczbą obsadzonych miejsc pracy, których w końcu 2023 r w województwie lubuskim było 254,5 tys. Oznacza to spadek w skali roku o 4,3%.
Ponad połowa obsadzonych miejsc pracy (54,1%) znajdowała się w podmiotach skupiających 50 i więcej osób pracujących. Spośród ogólnej liczby obsadzonych miejsc pracy 71,8% znajdowało się w podmiotach należących do sektora prywatnego.
W końcu 2023 r. w badanych jednostkach było 2,7 tys. wolnych miejsc pracy, tj. o 7,1% mniej niż w końcu poprzedniego roku.
Najwięcej nieobsadzonych miejsc pracy znajdowało się w podmiotach skupiających do 9, a także 50 i więcej osób pracujących (odpowiednio 40,9% oraz 40,7%). Spośród ogólnej liczby wolnych miejsc pracy 82,6% znajdowało się w podmiotach należących do sektora prywatnego.
Jedną z miar oceny sytuacji na rynku pracy pod kątem zgłaszanego popytu na pracę jest wskaźnik wolnych miejsc pracy, określający udział wolnych miejsc pracy w sumie zagospodarowanych i niezagospodarowanych miejsc pracy w danym okresie. W 2023 r. wskaźnik ten wyniósł 1,1%, tj. tyle samo, co przed rokiem.
Struktura obsadzonych miejsc pracy według rodzaju prowadzonej działalności w końcu 2023 r. była zbliżona do obserwowanej w poprzednim roku. Najwięcej obsadzonych miejsc pracy (27,7% ogółu obsadzonych miejsc pracy) było w podmiotach przetwórstwa przemysłowego. Istotny udział w strukturze obsadzonych miejsc pracy miały także miejsca pracy w handlu; naprawie pojazdów samochodowych – 13,4%.
Z kolei najwięcej wolnych miejsc pracy odnotowano w przedsiębiorstwach prowadzących działalność w zakresie transportu i gospodarki magazynowej (35,2%) Znaczny odsetek (tj. 27,4% wolnych miejsc pracy) odnotowano w przetwórstwie przemysłowym.
Biorąc pod uwagę miejsca pracy według wielkich grup zawodów1 w końcu 2023 r. najwięcej obsadzonych miejsc pracy znajdowało się w grupie specjalistów – 19,6% ogółu obsadzonych miejsc w województwie. Nieobsadzone miejsca pracy dla tej grupy zawodów stanowiły 14,6% ogółu nieobsadzonych miejsc pracy w województwie. W porównaniu z 2022 r. liczba obsadzonych miejsc pracy w tej grupie zmniejszyła się o 3,7%, natomiast liczba wolnych miejsc pracy zwiększyła się o 2,6%.
Znaczną część obsadzonych miejsc pracy (16,6%) oraz wolnych miejsc pracy (43,5%) zanotowano w grupie operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń.
W porównaniu z 2022 r. liczba obsadzonych miejsc pracy utrzymała się na zbliżonym poziomie (wzrost o 0,2%), natomiast liczba wolnych miejsc pracy zwiększyła się o 42,2%. 1 Klasyfikacja zawodów i specjalności (KZiS) — wprowadzona została rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. poz. 1145 z późn. zm.).3
Stan w dniu 31 grudnia
Nowo utworzone i zlikwidowane miejsca pracy w 2023 r.
Badanie popytu na pracę pozwala na analizę sytuacji na rynku pracy pod kątem nowo utworzonych i zlikwidowanych miejsc pracy. W 2023 r. w województwie lubuskim utworzono 9,4 tys. nowych miejsc pracy, a zlikwidowano 5,4 tys. miejsc. W efekcie tych zmian w ciągu roku przybyło 4,0 tys. miejsc pracy.
Stopień dostosowywania się rynku pracy do zgłaszanego popytu na pracę odzwierciedla relacja liczby nowo utworzonych miejsc pracy do liczby miejsc zlikwidowanych w danym okresie. W 2023 r. na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadło 1,7 nowo utworzonych miejsc pracy (przed rokiem 2,1 miejsc).
W 2023 r., pomimo spadku w skali roku liczby nowo utworzonych miejsc pracy nadal notowano ich nadwyżkę nad zlikwidowanymi.
W układzie sekcji PKD najwięcej nowych miejsc pracy utworzono w podmiotach zajmujących się handlem; naprawą pojazdów samochodowych (1,9 tys. miejsc pracy). Liczba ta była zbliżona do odnotowanej w roku poprzednim. W omawianym okresie w tej sekcji zlikwidowano 1,3 tys. miejsc pracy, tj. mniej niż w poprzednim roku o 2,6%. Na jedno zlikwidowane miejsce pracy w tej sekcji przypadało 1,5 miejsc nowo utworzonych.
Nowo utworzonych miejsc pracy w przetwórstwie przemysłowym w 2023 r. było 1,4 tys., zaś zlikwidowanych miejsc pracy — 1,0 tys. Na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadało 1,4 nowo utworzonych miejsc pracy.
W 2023 r. najwięcej nowo utworzonych miejsc pracy na jedno miejsce zlikwidowane przypadało w sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca (8,1 miejsc), tj. o 5,0 miejsc więcej niż w 2022 r.
Źródło danych: GUS