3.4 C
Zielona Góra
piątek, 19 kwietnia, 2024

Wieża Widokowa Świeradów – Zdrój

Wiadomości

Wieża Widokowa Świeradów-Zdrój, to nowy nabytek Dolnego Śląska. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce niedawno, bo dopiero w czerwcu 2021 roku. Sky Walk, takim imieniem została nazwana budowla, mierzy 65 metrów wysokości i jest najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce i drugą w Europie.

Świeradów-Zdrój: Górskie Uzdrowisko

Sky Walk Świeradów-Zdrój
Sky Walk Świeradów-Zdrój/ foto: zielonogorski.pl

Świeradów-Zdrój to miasto uzdrowiskowe położone na Dolnym Śląsku, w dolinie rzeki Kwisy, w otoczeniu malowniczym Gór Izerskich. Dzięki swojemu unikatowemu, górskiemu klimatowi, szlakom spacerowym i rowerowym i naturalnym surowcom leczniczym, Świeradów-Zdrój zyskał rozgłos, jako miejsce uzdrowiskowe. Znajdziemy tutaj źródła wód mineralnych, radonowych, a także złoża borowiny. Od niedawna Świeradów-Zdrój zyskał kolejną falę zainteresowania. Tym razem dzięki powstałej w czerwcu 2021 roku, wieży widokowej na Młynicy Sky Walk.

Wieża Widokowa Świeradów-Zdrój – najwyższa wieża widokowa w Polsce

Wieża widokowa w Świeradowie-Zdrój mierzy 65 metrów wysokości i wybudowana została nad miastem, na zboczu góry Świeradowiec. To ważna informacja zważywszy, że jej siostrzana budowla, która znajduje się w Dolni Moravie w Czechach, została wzniesiona na szczycie góry. Sky Walk jest znacznie bardziej dostępny dla turystów, ze względu na sąsiedztwo z miastem. Architekci wieży zadbali również o to, aby można było wjechać na nią z wózkiem. Rodzimą konstrukcję otaczają wysokie drzewa, dzięki temu wkomponowuje się w krajobraz Gór Izerskich. Aby móc cieszyć się widokiem z samego szczytu wieży, trzeba najpierw się tam dostać. Do punktu widokowego prowadzi mierząca 850 metrów kładka, która wije się przez wysokość wieży, aż do oszklonej platformy, z której można podziwiać krajobraz. Średni czas spokojnej wędrówki na szczyt, powinien zabrać nam około 20 minut. Warto jednak dodać, że Sky Walk to nie tylko spacer w chmurach. W kompleksie wyznaczono ścieżki edukacyjne, na których odbywają się prelekcje. Na górny taras widokowy nowej wieży, prowadzi 148 schodów, które są wykonane z krat pomostowych. Wieża widokowa o konstrukcji stalowej, wyposażona jest w lunety obserwacyjne, kamery panoramiczne, kamerę do obserwacji widnokręgu.

Sprawdź również portal dla mężczyzn: facet365.pl

Wieża Widokowa Świeradów – Zdrój
Platforma widokowa Świeradów – Zdrój/ foto: zielonogorski.pl

Wieża Widokowa Świeradów- Zdrój: spacer w chmurach

Wieża Widokowa Świeradów-Zdrój, to nie tylko punkt widokowy, ale także gratka dla fanów adrenaliny. Miłośnicy wrażeń podczas swojej podniebnej wędrówki, mogą odpocząć na pajęczej sieci – siatce wiszącej kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Stanowi ona swoistą plątaninę sieci, która cieszy również najmłodszych turystów. Podobnie surrealistyczne wrażenia, przynosi widok z szklanej platformy, dzięki której mamy wrażenie unoszenia się nad ziemią. Powrót z wieży na sam dół może zając nam kilka sekund, jeśli zdecydujemy się zjechać ślizgawką mierzącą 105 metrów długości. Oczywiście na ziemie można też powrócić powolnym spacerem. To najwyższa wieża widokowa w Polsce!

SkyWalk
Zjazd ze ślizgawki/ foto: zielonogorski.pl

Sky Walk – konstrukcja z drewna

Budowanie tego typu konstrukcji w otoczeniu środowiska naturalnego, często budzi mieszane uczucia. Wieża widokowa w Świeradowie-Zdrój rzeczywiście przypomina wielką zjeżdżalnie, ale można pokusić się, że architekt starał się oddać jej naturalny charakter związany z sąsiedztwem drzew i natury. Stąd też wybudowana została w przeważającym stopniu z drewna modrzewiowego. Ponadto Sky Walk w Świeradowie-Zdroju zbudowana jest na konstrukcji stalowej o łącznej wysokości 33,8 m, z dwoma podestami obserwacyjnymi. Pierwszy znajduje się na wysokości 15,5 m, a drugi – na wysokości 23,7 m.

Sky Walk cieszy się popularnością wśród turystów, to wyjątkowa atrakcja z której można podziwiać piękny widok. W pierwszej godzinie otwarcia, wieżę odwiedziło już prawie 1000 podróżnych, co wskazuje na atrakcyjność takich konstrukcji. Wieża widokowa Świeradów-Zdrój to kolejna atrakcja uzdrowiskowego miasta. Warto mieć ją na uwadze podczas wyprawy w Góry Izerskie.

Sky Walk w Świeradowie Zdrój – jak dotrzeć?

Jak dotrzeć do wieży Sky Walk? Z samego centrum miasta Świeradowa-Zdrój możemy dotrzeć na dwa sposoby. Pierwszą opcją jest asfaltowa ulica prowadząca przez ul. Dąbrowskiego, można tam podjechać samochodem lub skorzystać z taksówek – zaś druga opcja to możliwość dla spacerowiczów. Wyruszamy z centrum Świeradowa kierując się bezpośrednio drogowskazami do Wieży Widokowej Sky Walk. Idziemy asfaltem przez ulicę Górską, mijając po drodze parkingi. Następnie szlak prowadzi w lewą stronę i wędrujemy przez jakiś czas leśną drogą wśród drzew, a następnie pod górkę nieutwardzoną drogą – dlatego warto założyć wygodne buty sportowe.

Sky Walk w Świeradowie-Zdroju – parking

Gdzie zaparkować? Parkingi nowej wieży widokowej są płatne i drogie, a ich koszt wynosi średnio około 30 zł za dzień za samochód. Możemy znaleźć jednak bezpłatne parkingi, jak chociażby przy ulicy Konstytucji 3 Maja lub ulicy Granicznej, z której do wieży będziemy musieli przejść pieszo około 20 minut.

Wieża Widokowa Świeradów Zdrój – bilety i cennik

Bilety na ścieżkę w chmurach, możemy zakupić jedynie na miejscu – w kasie lub automatach do biletów. Nie jest prowadzona sprzedaż online. Ile kosztuje bilet na Sky Walk?

  • Bilet cały – 65 zł
  • Bilet ulgowy – 3,11,99 lat – 48 zł
  • Zjeżdżalnia 1 zjazd – 10 zł
  • Zjeżdżalnia 6 zjazdów – 50 zł
  • Grupa szkolna – 40 zł
  • Grupa powyższej 25 osób – 45 zł.

Ponadto, kupując bilet dla dziecka należy pokazać w kasie biletowej dokument, który potwierdza wiek dziecka. Dla dzieci poniżej 3 lat, wejście na wieżę jest bezpłatne – ale i w tym przypadku należy ukazać dokument potwierdzający wiek dziecka. Osoby z niepełnosprawnościami, na podstawie ważnej legitymacji – mogą wejść na bilet ulgowy. Pod wieżą widokową, znajdują się miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Na Sky Walk nie można wchodzić ze zwierzętami, jednak przygotowano specjalne kojce tuż przy wieży, gdzie można pozostawić zwierzęta na czas wycieczki.

Wieża widokowa Sky Walk i inne atrakcje turystyczne

Wieża widokowa Świeradów-Zdrój, to nie jedyna atrakcja w okolicy. Wznosząca się nad miastem wieżą, robi wrażenie. To doskonały pomysł na wycieczkę rodzin z dziećmi, przyjaciół, a także wyjazd we dwoje lub w pojedynkę. Będąc w Świeradowie-Zdrój, warto odwiedzić również m.in.:

  • Czarci Młyn w Świeradowie Zdroju – możemy tam zapoznać się z procesem wypieku chleba w starym, ponad stuletnim piecu oraz wziąć udział w warsztatach z pieczenia chleba.
  • Dom Zdrojowy w Świeradowie Zdroju – wybudowany w XIX wieku, za dnia stanowi budynek uzdrowiskowy, a wieczorami przemienia się w salę balową. Odbywają się tam również koncerty.
  • Kolej gondolowa w Świeradowie Zdroju – czyli 71 zabudowanych kabin ośmioosobowych, które pozwolą nam podziwiać panoramę okolicy. Przejazd koleją trwa niespełna 10 minut. Kolejka przystosowana jest do osób poruszających się na wódkach inwalidzkich.
  • Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa w Świeradowie Zdroju – poza pijalnią wody uzdrowiskowej, odbywają się tutaj rozmaite wydarzenia kulturalne oraz koncerty.

Poza Wieżą Widokową, podczas odwiedzania Świeradowa-Zdrój, warto zobaczyć również wspomniane wyżej atrakcje. Chcąc przedłużyć sobie górską wycieczkę, można wybrać się również do oddalonej o 40 minut drogi- Jeleniej Góry.

Wieża Widokowa Świeradów-Zdrój godziny otwarcia

Poniedziałek – Niedziela
09.00 – 19.00
(ostatnie wejście o 18:00)

Wieża Widokowa
Wieża Widokowa Świeradów – Zdrój/ foto: zielonogorski.pl

Bezpłatny parking pod Wieżą Sky Walk w Świeradowie Zdroju

Zastanawiasz się gdzie zaparkować samochód pod wieżą Sky Walk? Przerażają Cię ceny biletów parkingowych które zaczynają się od 20 złotych za postój? Sprawdź miejsce zaznaczone na mapie. Jest to jedno z nielicznym miejsc w pobliżu wieży widokowej na którym nie ma zakazu parkowania ani też nie jest prywatnym parkingiem!

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)