Głosowanie na Budżet Obywatelski 2022, coraz bliżej. Miasto ujawniło oficjalne 30 projektów, na które mieszkańcy miasta będą mogli głosować od 20 grudnia 2021 do 2 stycznia 2022 roku. Zobacz propozycję zadań!
BO 2022: 30 zadań od mieszkańców
W BO 2022 głosować można na jedno z 21 zadań zlokalizowanych w Zielonej Górze i 9 z dzielnicy Nowe Miasto. Wśród proponowanych zadań jest wiele tych związanych z poprawą infrastruktury, bezpieczeństwa i oświetlenia na osiedli, ale także te które aktywizują sportowo młodzież i dorosłych. Wśród pomysłów pojawiła się m.in. Tężnia Solankowa, Psi Park, czy Szlak Street Artu. Przyjrzyjmy się zatem na początek tym trzem propozycjom. W każdym kolejnym artykule na temat BO 2022, będziemy prezentować każde zadanie, które zostało poddane głosowaniu.
Budżet Obywatelski 2022: Tężnia solankowa projekt nr 12
Projekt zakłada budowę tężni solankowej na terenie Ogrodu Botanicznego. Ma być to obiekt wykonany z drewna, który na swojej powierzchni rozprowadzi solankę. W bliskim otoczeniu tężni powstaje mikroklimat, który prozdrowotnie działa w leczeniu chorób układu oddechowego. Koszt realizacji zadania to łącznie 516000 zł. Uwzględniono w tym cenę tężni (500000 zł), 4 ławek parkowych (8 tys. zł), a także 2 leżaków parkowych (8 tys. zł). Jakie są korzyści wynikające z realizacji tego zadania? Tężnia wpłynie prozdrowotnie dla dzieci, dorosłych oraz seniorów.
BO 2022: Psi Park na Łużyckich Tarasach projekt nr 20
Projekt zakłada wygospodarowanie przestrzeni na skwerze przy skrzyżowaniu ulicy Stefana Wyszyńskiego z Rydza Śmigłego. W wyznaczonym miejscu ma powstać ogrodzony wybieg dla psów. Wybieg ma być zamknięty z wydzielonym ogrodzeniem o wysokości 1,60m, z czterema bezpiecznymi samozamykającymi się wejściami/wyjściami (tzw. śluzy).
W ramach przedsięwzięcia wybieg zostanie wyposażony w: płotki do przeskakiwania, obręcze, równoważnie, pochylnie proste, pochylnie łamane, mostki, poręcze do przeskoków, tunele, talerzyki, platformy, słupki do slalomu, labirynty dla psów dużych i małych.
Na terenie ma powstać również wiata, jako schronienie w porze deszczowej oraz pięć ławek, dwa kosze na śmieci, trzy latarnie, wieszaki na smycze, tablica informacyjna i regulamin wybiegu. Do terenu zostanie doprowadzona woda oraz powstaną dwa poidła. Umieszczone zostaną również dwie psie stacje (dystrybutor woreczków wraz z pojemnikiem na odchody).
Teren ma być otwarty całodobowo i umożliwić mieszkańcom aktywne i swobodne spędzanie czasu ze swoim pupilem na świeżym powietrzu. Koszt realizacji zadania z uwzględnieniem również elementów małej architektury to łącznie: 119700 zł
BO 2022: Zielonogórski szlak street artu projekt nr 16
Zielonogórski szlak street artu, to propozycja utworzenia szlaku street artu, który umożliwia bezpłatne zwiedzanie miasta pod kątem sztuki ulicznej.
W ramach zadania ma powstać od kilku do kilkunastu miejsc, przygotowanych specjalnie dla młodych street artowych artystów.
Szlak street artu ma być nie tylko nową formą zwiedzania Zielonej Góry, ale także ma na celu zniechęcenie do malowania po elewacjach budynków, a zachęcenie do wyrażania swojej twórczości na specjalnie dostosowanych do tego miejscach. W ramach zadania przewiduje się następujące działania:
- stworzenie kilku ścian do legalnego graffiti na wzór tej z „Kaczego dołu”
- udostepnienie kilku ścian szczytowych istniejących budynków pod wielkoformatowe murale
- stworzenie kilku miejsc pod wlepki i szablony
- stworzenie miejsca pt. „Legal graffiti bus”
Koszt całkowity realizacji projektu to 290000 zł
Pełna lista zadań oraz możliwość głosowania na platformie konsultacji społecznych zielonagora.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski
Tymczasem miasto realizuje zeszłoroczne zadania z Budżetu Obywatelskiego, jak Pumptruck na Chynowie.