26.4 C
Zielona Góra
piątek, 19 lipca, 2024

Demografia i ustrój społeczny mieszkańców województwa lubuskiego według danych Narodowego Spisu Powszechnego 2021.

Wiadomości

31 stycznia tego roku opublikowano dokument: „Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Analiza demograficzno-społeczna mieszkańców województwa lubuskiego na podstawie wyników NSP 2021”, prezentujący spisowe informacje o populacji województwa lubuskiego.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się co 10 lat i jest najważniejszym oraz jedynym tak masowym badaniem statystycznym. Pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji m.in. o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i ekonomicznej oraz o gospodarstwach domowych i rodzinach. W publikacji przedstawiono wyniki spisu przeprowadzonego w okresie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. według stanu na dzień 31 marca 2021 r. Szeroki zakres danych zebranych w badaniu pozwala na analizę zmian demograficznych oraz społeczno-ekonomicznych, jakie dokonały się w latach 2011-2021 w województwie lubuskim. Opracowanie wzbogacone zostało m.in. o charakterystykę społeczną dotyczącą kraju urodzenia, posiadanego obywatelstwa, przynależności narodowo-etnicznej i wyznaniowej, poziomu wykształcenia oraz niepełnosprawności. Obserwowane zmiany liczby i struktury ludności, jakie zaszły na przestrzeni dekady poprzedzającej Narodowy Powszechny Spis Ludności i Mieszkań 2021 potwierdzają niekorzystną sytuację demograficzną w województwie lubuskim. Postępujący proces starzenia się ludności regionu będący wynikiem korzystnego zjawiska, jakim jest stosunkowo długie trwanie życia, jest pogłębiany przez niski poziom dzietności. Malejący odsetek dzieci i młodzieży oraz starzenie się ludności w wieku produkcyjnym, a także coraz większy udział ludności w wieku emerytalnym to tendencje obserwowane od wielu lat.

W ciągu 10 lat poprzedzających NSP 2021 liczba osób w starszym wieku (65 lat i więcej) wzrosła o ponad połowę, a ich udział w ogóle ludności województwa wzrósł do niemal 20%. Co piąty mieszkaniec miast był osobą starszą. Mediana wieku mieszkańca województwa lubuskiego wzrosła w ciągu 10 lat o ponad 4 lata. W okresie międzyspisowym wzrósł poziom wykształcenia mieszkańców województwa lubuskiego. Według wyników NSP 2021 r. ponad 55% osób w wieku 13 lat i więcej posiadało wykształcenie wyższe, średnie i policealne. W 2021 r. w województwie lubuskim na 1 tys. ludności województwa lubuskiego 182 mieszkańców to były osoby z niepełnosprawnościami. Jest to najwyższy wskaźnik wśród wszystkich województw i zdecydowanie wyższy od średniego wskaźnika dla kraju, wynoszącego 143 osoby.

Opracowanie merytoryczne:
Urząd Statystyczny w Zielonej Górze
Dyrektor Roman Fedak

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)