22.4 C
Zielona Góra
czwartek, 16 maja, 2024

Sytuacja gospodarcza województwa lubuskiego w 2024 roku

Wiadomości

W marcu i kwietniu 2024 roku, województwo lubuskie doświadczyło znaczących zmian gospodarczych. Spadki w produkcji przemysłowej mieszały się z rosnącymi wynikami w sektorze budownictwa oraz zakwaterowania i gastronomii, co świadczy o dynamicznie zmieniającej się koniunkturze regionu. Mimo niewielkiego spadku przeciętnego zatrudnienia, obserwowano wzrost przeciętnych wynagrodzeń oraz spadek stopy bezrobocia, co może sugerować poprawę warunków życia mieszkańców Lubuskiego.

Produkcja i budownictwo

W marcu 2024 roku, produkcja sprzedana przemysłu w Lubuskiem wyniosła 4425,6 mln zł, co oznacza spadek o 11% w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku. Jednakże, produkcja budowlano-montażowa zanotowała wzrost o 23%, osiągając poziom 115,2 mln zł.

W kwietniu nastąpiła poprawa ocen koniunktury w sekcji zakwaterowania i gastronomii, co świadczy o optymizmie w tym sektorze.

Rynek pracy

Bezrobocie w marcu 2024 roku zanotowało spadek do poziomu 4,6%, co jest wynikiem korzystniejszym w porównaniu z poprzednim rokiem. Przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się nieznacznie do 126 tys. osób.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło do 7206,41 zł, co oznacza wzrost o 11% w stosunku do marca 2023 r.

Rejestracja przedsiębiorstw

Do rejestru REGON wpisano w marcu 847 nowych podmiotów, a liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych wzrosła o 3%, osiągając poziom 131,6 tys.

Koniunktura gospodarcza w województwie lubuskim w kwietniu 2024
Koniunktura gospodarcza w województwie lubuskim w kwietniu 2024. Zdjęcie: GUS

Koniunktura gospodarcza

Oceny koniunktury formułowane przez przedsiębiorców w kwietniu były korzystniejsze niż w poprzednim miesiącu. W handlu hurtowym odnotowano jednak pogorszenie nastrojów.

Źródło: Urząd Statystyczny w Zielonej Górze

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)