0.4 C
Zielona Góra
piątek, 3 stycznia, 2025

TOP 10: co warto zobaczyć w województwie lubuskim?

Wiadomości

Tagi

Województwo lubuskie nie jest zbyt często odwiedzane przez turystów, a szkoda. W tej części kraju na brak ciekawych atrakcji nie można narzekać, a wycieczki po tym obszarze mogą każdemu z nas sprawić sporo radości. Na jakie atrakcje warto tutaj zwrócić szczególną uwagę?

TOP 10: Jezioro Sławskie


Kto chce spędzić urlop nad wodą, ten na terenie lubuskiego znajdzie dla siebie sporo ciekawych propozycji. Jedną z ciekawszych ofert dla każdego miłośnika plażowania może się okazać relaks nad wodami Jeziora Sławskiego – malowniczego zbiornika, który może się pochwalić doskonałym zagospodarowaniem. Czekają tu liczne ośrodki wypoczynkowe, na terenie których można znaleźć tanie noclegi, kuszą też przystanie oraz miejsca przystosowane do potrzeb plażowiczów.

TOP 9: Strzelce Krajeńskie


To jedno z ciekawszych miast w województwie lubuskim, którego zabytki mogą zrobić wielkie wrażenie na każdym miłośniku historii. Tutejsza starówka urzeka swym układem urbanistycznym, wspaniale prezentują się tu również pamiątki po średniowiecznych murach miejskich. Brama Młyńska, Brama Więzienna oraz murowany spichlerz z połowy XVII wieku – oto kolejne zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. W Strzelcach Krajeńskich znajduje się też ciekawy zabytek sztuki sakralnej. To kościół Matki Boskiej Różańcowej, który powstał w XIV wieku.

TOP 8 : Krosno Odrzańskie


Krosno Odrzańskie może się pochwalić tak ciekawym zabytkiem, jakim jest obronny zamek. Znany jako miejsce śmierci Henryka Brodatego, przez lata służył książęcym wdowom oraz wdowom po brandenburskich elektorach. Wiadomo, że w jego murach mieszkała Jadwiga Śląska, urzędowała tu również Katarzyna Brunszwicka. To dzięki niej w XVI wieku obronna budowla zmieniła się w renesansową rezydencję, która do dziś urzeka swą formą.

TOP 7: Łagów


Wycieczki po Łagowie będą nie lada gratką dla każdego miłośnika historii. Jednym z cenniejszych zabytków, z jakimi można się tu spotkać, jest Brama Marchijska, zwana też Bramą Brandenburską. To ciekawa pamiątka po miejskich fortyfikacjach, która do dziś urzeka swą szachulcową formą. Dumą Łagowa pozostaje jednak zamek joannitów, którego wieża dumnie góruje nad okolicą. Choć sam zamek służy dziś jako hotel, jego wieża jest z powodzeniem udostępniana turystom.

TOP 6: Kostrzyn nad Odrą


To miejsce chętnie odwiedzane przez młodzież, a to za sprawą słynnego festiwalu muzycznego. Kostrzyn nad Odrą to jednak nie tylko polski Woodstock, ale i ciekawa kolekcja zabytków, którym w takcie wycieczki po tym mieście warto się przyjrzeć. Kuszą fortyfikacje Twierdzy Kostrzyn oraz spichrze zbożowe, urzekają takie pamiątki, jak Brama Berlińska czy zabytkowy gmach dworca kolejowego. Wielkim walorem jest też bliskość Parku Narodowego „Ujście Warty” oraz ogromna ilość punktów widokowych, z których można podziwiać rzekę Odrę.

TOP 5: Żagań


Pałac w Żaganiu to cenny zabytek, któremu podczas podróży po województwie lubuskim warto się uważniej przyjrzeć. Barokowy pałac Lobkowitzów powstał tu w XVII wieku, w miejscu starszego zamku piastowskiego. Wyjątkowo dobrym okresem dla tej rezydencji były czasy Doroty de Talleyrand-Perigord. Gromadziła ona w Żaganiu wiele cennych dzieł sztuki. Niestety, po skarbie tym pozostało tylko wspomnienie oraz wiele tajemniczych historii, które do dziś skutecznie pobudzają wyobraźnię zaglądających tu turystów.

TOP 4: Zielona Góra


Najważniejszym miastem na terenie województwa lubuskiego jest Zielona Góra, nie bez powodu określana mianem polskiej stolicy wina. Tu niemal na każdym kroku można się spotkać z sympatycznymi Bachusami, można też uczestniczyć w corocznym święcie wina. W mieście tym nie brak i innych, całorocznych atrakcji. Zielona Góra przyciąga ciekawą zabudową, palmiarnią oraz centrum nauki z planetarium. Warto tu również zwiedzić Muzeum Wina oraz Muzeum Dawnych Tortur, warto też zatrzymać się przy takich budowlach, jak Wieża Bismarcka czy Wieża Łazienna.

TOP 3: Park Mużakowski


Spacery po tym parku mogą każdemu z nas dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Nie brak tu ciekawych pamiątek z dawnych czasów oraz przyrodniczych skarbów, a fakt, iż park ten podzielony jest na część polską i niemiecką, staje się jego dodatkowym walorem. Park, który liczy sobie ponad 700 ha powierzchni (w tym ponad 500 ha znajduje się w granicach Polski) to wspaniała szata roślinna, Most Królewski, Nowy Zamek oraz zespół Domu Angielskiego – oto najważniejsze atrakcje, które skutecznie przyciągają tu turystów z całej Polski.

Park Mużakowski Park Von Muskau Muskauer Park
Park Mużakowski, Park Von Muskau, Muskauer Park

TOP 2: Ujście Warty


Park Narodowy Ujście Warty powstał w 2001 roku. To wyjątkowy obszar, który urzeka pięknymi widokami oraz idealnymi warunkami do prowadzenia obserwacji ptaków w ich naturalnym środowisku. Symbolem tego miejsca stała się gęś zbożowa, można tu również obserwować takie ptaki, jak żurawie, bąki czy derkacze.

TOP 1: Międzyrzecki Rejon Umocniony


Wycieczki po fortyfikacjach MRU to nie lada gratka dla każdego, kto interesuje się historią drugiej wojny światowej. W miejscu tym można pospacerować po podziemnej trasie turystycznej, można nacieszyć się też widokiem potężnych schronów bojowych. Niezapomnianych wrażeń może tu dostarczyć wizyta w tak ciekawej placówce, jaką jest Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy, któremu turyści odwiedzający okolice Pniewa bardzo chętnie poświęcają swój czas.

Lubuskie może się dla każdego z nas okazać ciekawym kierunkiem wyprawy. To część kraju, której z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Kto choć raz odwiedzi ten skrawek Polski ten szybko się przekona o tym, jak wiele ciekawych zabytków czeka tu na miłośników historii i wędrówek w pięknym otoczeniu.

Maja Michalczyk
Maja Michalczyk
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej