0.6 C
Zielona Góra
środa, 11 grudnia, 2024

Historia zielonogórskiego Ratusza

Wiadomości

Tagi

Ratusz w Zielonej Górze to miejsce, które zapewne kojarzy się z Urzędem Stanu Cywilnego lub z obradami Rady Miasta. Trudno wyobrazić sobie, że jest inaczej. Oczywiście nie ma w tym nic zaskakującego.

Niemniej jednak Ratusz w Zielonej Górze to budynek, o którym można naprawdę wiele powiedzieć (dokładniej mówiąc, chodzi o historię tego budynku).

Ratusz w Zielonej Górze, historia nieruchomości

Obecny ratusz to nie jest pierwszy budynek. Co jest tego powodem? Wydaje się, że można mówić o dwóch powodach — pożar i drewniana budowla. Co ciekawe, data budowy pierwszego ratusza nie jest znana. Zresztą nie ma to większego znaczenia, ponieważ czas skupić się na obecnym ratuszu.

Mówi się, że obecny ratusz powstał w XV wieku. Należy też odnotować, że raczej był to ratusz w stylu gotyckim. Ratusz kilkukrotnie musiał zostać przebudowywany (czego zapewne nietrudno się domyślić). Z czego wynikały zmiany? Zmiany wynikały choćby z pożarów. Warto też podkreślić, że nowy ratusz na początku był drewnianą budowlą, sytuacja zmieniła się w 1582 roku. W 1582 roku nowy ratusz po raz pierwszy musiał zmagać się z pożarem (po odbudowie budynek był najprawdopodobniej murowany).
Koniecznie trzeba też podkreślić, że od pierwszej połowy XVII wieku zaczęła działać winiarnia. Można też dodać, że winiarnia znajdowała się w ratuszowych piwnicach. Jeśli interesuje Cię konkretny rok, musisz wiedzieć, że pierwsza wzmianka o winiarni miała miejsce w 1639 roku (pierwsza wzmianka nie oznacza, że winiarnia wcześniej nie istniała).

Jakie jest Twoje zdanie na temat nabożeństwa w ratuszu? Nie ma co ukrywać, że ratusz nie wydaje się dobrym miejscem do nabożeństw. Naturalnie nie chodzi w tym momencie o obrażanie uczuć religijnych, tematem jest odpowiednie miejsce do modlitwy. Być może pojawiło się pytanie, co to ma wspólnego z ratuszem? Odpowiedzią na to pytanie jest to, co wydarzyło się w 1741 roku. O czym mowa? Oczywiście o nabożeństwie odprawianym w ratuszu. Wypada jednak mieć na uwadze, że była to sytuacja przejściowa. Mówiąc wprost — chodziło o wybudowanie nowej świątyni ewangelickiej. Należy jednak zaznaczyć, że nabożeństwa odprawiano przez 7 lat.

Co do obecnego wyglądu, trzeba odnieść się do przełomu XVIII i XIX wieku. Podczas remontu ratusz został otynkowany na kolor zielony (stało się to już nie pierwszy raz). Warto również odnotować, że kolor zielony utrzymał się przez 188 lat.
Ponadto doszło do przebudowania zachodniej elewacji. Przebudowa sprawiła, że elewacja zyskała formę klasycystyczną.Pora na ciekawostkę historyczną. Otóż nad ratuszem jest wysmukła gotycko-barokowa wieża z połowy XVI wieku. Poza tym na wieży jest barokowy hełm z trzema latarniami.

Jeśli będziesz przed ratuszem, spójrz na wieżę i ten hełm. Być może zauważysz nieznaczne przekrzywienie. Co jest powodem tego przekrzywienia? Krótko mówiąc — chodzi o błąd konstrukcyjny.

Historia zielonogórskiego Ratusza
Historia zielonogórskiego Ratusza

Ratusz w Zielonej Górze, teraźniejszość a historia

Powiedzieliśmy sobie na temat teraźniejszości, jak i historii. Nie ulega wątpliwości, że historia ratusza to temat, który może zainteresować niejedną osobę. W końcu jest wiele kwestii do poruszenia. Z drugiej strony można powiedzieć, że wszystko ma swoje prawa, kiedyś były zupełnie inne czasy.

Co do teraźniejszości, tak jak było mówione, w dzisiejszych czasach można wyróżnić dwie funkcje ratusza:

– lokalizacja dla Urzędu Stanu Cywilnego,

– lokalizacja dla obrad Rady Miasta.

Co najważniejsze (to również zostało poruszone na początku tekstu), nie ma w tym nic zaskakującego.

Maja Michalczyk
Maja Michalczyk
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej