22.4 C
Zielona Góra
czwartek, 16 maja, 2024

Lubuskie na weekend – gdzie warto się wybrać?

Wiadomości

Lubuskie na weekend to nasza propozycja na relaks po tygodniu pracy. Jest to najbardziej zalesione województwo w Polsce. W regionie znajduje się, aż osiem Parków Krajobrazowych i dwa Parki Narodowe, zaś określenie „lubuskie mazury” nawiązuje do licznych malowniczych jezior. Miłośnicy dawnych zabytków mają okazję podziwiać tutaj historyczne pałace i wiekowe eksponaty, a pasjonaci winiarskich tradycji mogą ruszyć szlakiem lubuskich winnic. Jeśli chcecie poznać bliżej opisane obszary zerknijcie do naszego zestawienia najciekawszych atrakcji województwa – idealnych na weekendowe wypady.

Lubuskie – 5 najciekawszych miejsc na weekend

Leżące przy zachodnim pasie Polski, Lubuskie graniczy z czterema województwami, co wpływa na zmienność krajobrazu: od północy z województwem pomorskim, od wschodu z woj. wielkopolskim, od południa z woj. dolnośląskim, a także od zachodu z Niemcami. Poniższe zestawienie 5 najciekawszych miejsc w Lubuskiem to zaledwie kropla bogactwa, jakim ten teren zachwyca.

1. Park Mużakowski – transgraniczna podróż

Pierwszą propozycją na weekend w województwie lubuskim, jest wpisany w 2004 roku na listę Światowego Dziedzictwa Unesco Park Mużakowski, który rozciąga się przez granice polsko-niemiecką. Teren ten znajduje się po stronie Polski w powiecie żarskim, przy miejscowości Łęknica, zaś po stronie Niemiec w miejscowości Mużaków (Bad Muskau). Obie strony połączone są przez zabytkowe mosty: Parkowy i Angielski. Ten malowniczy, skomponowany na wzór angielskich parków narodowych teren, jest jednym z najbardziej rozległych parków krajobrazowych w Europie. Zajmuje powierzchnie 728 ha rozciągniętych po obu stronach Nysy Łużyckiej. Park został założony w XIX wieku przez pruskiego arystokratę Hermanna von Pückler-Muskau, który jest pomysłodawcą kompozycji parku. Po stronie niemieckiej można zwiedzić słynny renesansowy Pałac Mużakowski.

2. Weekend w Parku Książęcym w Zatoniu

W nowej dzielnicy Zielonej Góry znajduje się zrewitalizowany Park Książęcy w Zatoniu. Swoją sławę zawdzięcza Księżnej Dino – Dorocie de Talleyrand-Périgord, która przebudowała pałac i powiększyła ogród, jak również była barwną postacią swojej epoki. Bywała u niej arystokratyczna śmietanka towarzyska, gościła tu nawet kompozytorów: Petera Lenné, a także Franciszka Liszta. Wybierając się to Parku w Zatoniu możemy podziwiać zabytkowe i zabezpieczone ruiny XVII wiecznego pałacu. Warto wspomnieć, że latem w ruinach odbywają się koncerty i spektakle teatralne. 52 ha parku daje nam okazję do spaceru pieszo, jak również przejażdżki rowerowej. Podczas wyprawy możemy odwiedzić różaną altankę, Łąkę Księżnej Joanny czy fontannę z rzeźbą chłopca z łabędziem. Na chwilę odpoczynku przy kawie zaprasza przypałacowa kawiarnia. Park można zwiedzić samemu albo z przewodnikiem.

3. Jezioro Lubiąż i Park Miłości

Naszą kolejną propozycją na weekend w województwie lubuskim i to nie tylko dla zakochany, jest Park Miłości leżący nad jeziorem Lubiąż w miejscowości Lubniewice. Miejsce to zawdzięcza swoją romantyczną nazwę seksuolożce Michalinie Wisłockiej, która przeżyła tam swoją wielką miłość. W parku możemy podziwiać nie tylko walory naturalne, ale również rzeźby dotyczące szeroko pojętej sfery miłosnej. Znajdziemy tutaj pomniki związane z relacją partnerską, rodzicielską, a także symbolizujące miłość do przyrody. W Lubniewicach jest również jezioro Lubniewsko, które jest jednym z większych lubuskich jezior.

4. Muzeum Etnograficzne w Ochli

W dzielnicy Zielonej Góry – Ochli, znajduje się Muzeum Etnograficzne usytuowane w otoczeniu leśnego siedliska. To propozycja na weekend w Lubuskiem dla tych, którzy chcą zbliżyć się do tradycyjnej kultury ludowej. Na terenie obiektu jest ponad 80 zabytkowych obiektów i ponad 10 tysięcy starodawnych artefaktów. Można tutaj zwiedzić chaty dawnych mieszkańców wsi, skorzystać z wiejskiego rzemiosła, a także podziwiać ludowe ubiory i sprzęty domowe. Na terenie skansenu znajduje się karczma, a także łowisko i smażalnia ryb.

5. Lubuskie Winnice

Zielona Góra słynie z Winobrania, jednak nie tylko w mieście, ale w całym regionie pielęgnowana jest tradycja winiarska. Na uwagę zasługuje Lubuskie Centrum Winiarstwa w Zaborze, gdzie nie tylko możemy zasmakować w tamtejszej winnicy, ale również poznać historię winiarstwa na ziemi lubuskiej. Centrum przybliża kulturę winiarską poprzez organizowanie wycieczek i eventów szlakiem regionalnych winnic.

Lubuskie obfituje w lasy, parki i jeziora, jest więc doskonałą propozycją dla tych, którzy chętnie spędzają wolny czas aktywnie. Jednak dla miłośników sfery zabytkowej i historycznej jest tu równie wiele atrakcji. My zaproponowaliśmy zaledwie kilka z nich. Jeśli jesteście głodni lubuskich wrażeń sprawdźcie inną naszą propozycją, jaką jest Drawieński Park Narodowy. Stanowi on kolejną ciekawą opcję na Lubuskie na weekend.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)