29.4 C
Zielona Góra
niedziela, 8 września, 2024

Zielonogórskie Bachusiki, czyli zielonogórska atrakcja turystyczna

Wiadomości

Zielona Góra to miasto, które ma w swojej historii pewien szczególny element. Co jest tym szczególnym elementem? Chodzi o winiarskie dzieje. Warto też podkreślić, że winobranie w Zielonej Górze to temat, o którym można naprawdę wiele powiedzieć.

Wystarczy wspomnieć, że tradycje winiarskie miały początek w XIII wieku. Był to wiek, w którym winne krzewy znajdowały się na okolicznych wzgórzach.
Jeśli chodzi o grona, kluczowy był klimat (w zależności od klimatu grona były kwaśne lub dorodne). Trzeba też powiedzieć wprost, że miało to wpływ na dochód miejscowych winiarzy.

Zostawmy sobie historię, skupmy się na tym, co miejsce tu i teraz. Co należy przez to rozumieć? Tradycje winiarskie kultywowane są nie tylko przez zbiory. Winobranie to także największa impreza kulturalna w regionie (można też mówić, że są to Dni Zielonej Góry). Winobranie trwa przez 7-9 dni i podczas tych dni można się nie tylko pobawić, świetnym przykładem są prezentacje produktów regionalnych.

Patrząc pod kątem tematu tekstu, bardzo ważny jest korowód. Kilkaset osób przechodzi przez główną ulicę Zielonej Góry i co najważniejsze, osoby te kroczą za pomnikiem Bachusa (Bachus zawsze jest królem winobrania).

Kim jest Bachus, którego rzeźba stoi na deptaku?

Bachus to bóg dzikiej natury, winnej latorośli i wina. Warto też podkreślić, że Bachus nie powinien być kojarzony z upajającym wpływem wina. Bachus reprezentował upajający, jak i dobroczynny wpływ wina. Oczywiście zielonogórskie Bachusiki mają związek z Bachusem. Jaki to związek? Krótko mówiąc — Bachusiki są kuzynami Bachusa.

Zielonogórskie Bachusiki, czyli jedna z z naszych najlepszych atrakcji turystycznych

Tak dotarliśmy do tematu tekstu, czyli zielonogórskich Bachusików. W jaki sposób można określić te pomniki? Bachusiki są po prostu wyjątkowe! Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że każda figurka jest jedyna w swoim rodzaju. Zresztą doskonale to widać, kiedy pomyśli się o wieku. Określenie wieku tych postaci jest bardzo trudnym zadaniem. Zdaniem niektórych osób Bachusiki mogą mieć nawet 800 lat (chodzi o zielonogórską tradycję winiarską).
Ważne jest również to, że Bachusiki to atrakcja nie tylko dla najmłodszych. Poznawanie kuzynów Bachusa to atrakcja bez względu na wiek (nie ma co ukrywać, że duże znaczenie ma to, iż pomniki są wkomponowane w architekturę miasta).

Zielonogórskie Bachusiki, czyli zielonogórska atrakcja turystyczna
Zielonogórskie Bachusiki, czyli zielonogórska atrakcja turystyczna

Wszystkie postacie tworzą naprawdę wesołe towarzystwo. Warto również dodać, że pomniki znajdują się w różnych częściach miasta. Innymi słowy — jeśli będziesz chcieć poznać wszystkie Bachusiki, trzeba przygotować się na naprawdę długą wędrówkę.
Co ciekawe, poszukiwania Bachusików nie muszą być czasochłonne. Co jest tego powodem? Otóż w informacji turystycznej można otrzymać „bachusikową mapę” (dzięki tej mapie poszukiwania nie powinny stanowić najmniejszych problemów).

Bachusiki to taka popularność przez naturalność. Co przez to rozumieć? Tak jak już było mówione, każdy Bachusik jest wyjątkowy. Biorąc pod uwagę popularność Bachusików, Zielona Góra wyróżnia się na tyle innych miast. Co ważne, ta popularność cały czas związana jest z tradycją.Koniecznie trzeba też podkreślić, że w dalszym ciągu pojawiają się kolejne postacie. Oczywiście każdy kolejny Bachusik jest wyjątkowy. Zresztą weźmy sobie za przykład Strażakusa. Strażakus pojawił się 3 miesiące temu i co to dużo mówić — wystarczy spojrzeć, żeby uświadomić sobie, że Bachusik jest strażakiem (pomijając, że nazwa wyraźnie to sugeruje). Jak wygląda Strażakus? Strażakus ma hełm i sumiaste wąsy. Ponadto Bachusik zjeżdża po strażackim ześlizgu.
Krótko mówiąc — widać, że postać chce jak najszybciej wziąć udział w akcji.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej