24.4 C
Zielona Góra
czwartek, 16 maja, 2024

Jak działają klucze Passkeys w praktyce?

Wiadomości

Jak zachować większe bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni? Jest kilka niezawodnych sposobów, które są w tym pomocne. Jednym z nich są klucze Passkeys innowacyjne rozwiązanie pozwalające na zachowanie większego bezpieczeństwa, wygody oraz kompatybilności pomiędzy platformami. Czym są klucze Passkeys? Co warto wiedzieć o ich działaniu?

Czym są klucze Passkeys: Przewodnik dla początkujących

Klucze Passkeys to nowoczesne podejście do zapewnienia bezpieczeństwa w sieci. To nic innego jak specjalny kod/ciąg znaków, pozwalający na uzyskanie dostępu do określonych zasobów. Może być to zarówno konto użytkownika, w serwisie gdzie można obstawiać zakłady bukmacherskie w internecie, dostęp do urządzenia elektronicznego w sieci komputerowej po prostu logowanie się do poczty elektronicznej.

Czym Passkeys różnią się od tradycyjnych haseł? Choć oba służą do uwierzytelniania i zabezpieczania dostępu do kont czy urządzeń, różnic pomiędzy nimi jest sporo. To przede wszystkim:

  • długość i złożoność – Passkey pod tym względem są znacznie krótsze i prostsze w porównaniu do tradycyjnych haseł. Ponadto nie muszą spełniać kryteriów złożoności (duże i małe litery, cyfry, znaki specjalne), przez co ich stosowanie dla użytkowników jest zdecydowanie prostsze;
  • unikalność – klucze Passkeys generowane są losowo. Z tego też powodu są unikalne dla każdego urządzenia i sesji;
  • bezpieczeństwo – ze względu na swoją długość i prostotę, Passkeys choć wygodne, w określonych przypadkach mogą być mniej bezpieczne niż złożone i trudne do złamania tradycyjne hasła,
  • wygoda – Passkeys są zdecydowanie łatwiejsze w użyciu dla użytkowników. Passkeys pod wieloma względami różnią się od haseł tradycyjnych. Technologia ta stale się rozwija, nie jest zatem wykluczone, że w niedalekiej przyszłości takie klucze całkowicie zastąpią tradycyjne hasła.

Klucze Passkey wykorzystywane są już przez światowych gigantów takich jak Apple, Microsoft czy Google. Warto też wspomnieć, że ta technologia coraz częściej stosowana jest do bezpiecznych połączeń poprzez Bluetooth.

Jak działają klucze Passkeys w praktyce?

Klucze Passkeys to rodzaj kryptograficznego dowodu tożsamości, z którego skorzystać może wyłącznie posiadać konta chcący skorzystać z danej usługi. Aby zabezpieczenie było jeszcze lepsze, niezbędne jest również dodatkowe potwierdzenie z użyciem biometrii (odcisk palca, skan twarzy) lub podanie kodu PIN. Dopiero wtedy dochodzi do ostatecznego zalogowania. Warto tu również wspomnieć o tym, że skorzystanie z biometrycznego potwierdzenia tożsamości uniemożliwi złodziejowi dostęp do urządzenia po kradzieży.

W przypadku Google Passkeys jest obecnie domyślną metodą uwierzytelniania, umożliwiając użytkownikom aplikacji stosowanie nowego mechanizmu wszędzie tam, gdzie możliwe jest pominięcie haseł (np. Google Mapa, Youtube). Stosowanie Passkeys jest obecnie bardziej powszechne, niż mogłoby się nam to wydawać. 

W jaki sposób utworzyć klucz dostępu? Przede wszystkim należy zastanowić się nad najdogodniejszą metodą logowania. Klucze zawsze powinny być tworzone na urządzeniach osobistych, czyli takich, do których nie mają dostępu inne osoby. Logując się do witryny lub aplikacji należy wybrać metodę logowania z kluczem Passkey. Wówczas tworzy się specjalny kod potwierdzający, czy rzeczywiście dostęp próbuje uzyskać osoba mająca do tego uprawnienia. Jeżeli tak, użytkownik otrzymuje dostęp do pożądanej witryny/aplikacji.

Przyszłość kluczy Passkeys

Według specjalistów w nadchodzących latach, wraz z ciągłym rozwojem technologii i potrzeba zapewnienia coraz większego bezpieczeństwa cyfrowego, stosowanie kluczy Passkey stanie się powszechne. Wraz ze zwiększeniem popularności takiego typu zabezpieczenia będzie on dostępny na znacznie większej ilości platform i powiązany z większą liczbą usług online. Niewykluczone jest nawet to, że w przyszłości Passkey zastąpią całkowicie tradycyjne hasła.

Używanie kluczy Passkey jest proste i wygodne. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jest to przyszłość cyfrowych zabezpieczeń. Być może jest to nawet alternatywa dla tradycyjnych haseł, które już za jakiś czas całkowicie przestaną być wykorzystywane.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)