25.4 C
Zielona Góra
czwartek, 18 lipca, 2024

Wagmostaw dawna Dolina Luizy (zdjęcia)

Wiadomości

Wagmostaw to miejsce odpoczynku wielu zielonogórzan, umiejscowione na osiedlu Dolina Zielona, stanowi miejsce rekreacji. Choć w towarzystwie miejskich blokowisk, stanowi jednocześnie odpoczynek od zgiełku. Ten malowniczy i lubiany przez mieszkańców teren, ma ciekawą historię i był początkowo miejscem pracy, niż odpoczynku. Czemu zawdzięcza nazwę „Doliny Luizy” i jaką ukrywa historię? Zapraszamy do artykułu.

Wagmostaw: od młynarza do królowej Luizy

Zielonogórzanie mogą spędzać obecnie czas na Wagmostawie aktywnie i rekreacyjnie. To piękny malowniczy zielony teren z dwoma zbiornikami wodnymi. Dawniej, czyli w XVIII wieku został tam wybudowany Młyn Semmlera, zasilany przez przepływający potok Gęśnik. Młyn pracował i służył przez półtora wieku, ale w 1887 roku, nowy właściciel Herman Szulc otworzył w dawnym młynie restaurację Doliną Luizy. Swoją piękną nazwę zawdzięcza pruskiej królowej Luizie, żonie króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Szulc dobudował tam muszlę koncertową, a także kręgielnie i letnią restaurację wzdłuż brzegów jeziorka. Powstała także altanka i pomosty, a w 1896 otarto również basen kąpielowy.

Przed wojną, mieszkańcy Grunberga chętnie spędzali czas na basenie, pływając kajakami i łódkami. Dodatkowo mogli również korzystać z restauracji z salą taneczną. Twórcą tych atrakcji był wówczas przedsiębiorca Georg Beuchelt. Beuchelt był inżynierem i założycielem fabryki Beuchelt & Co. Przedsiębiorca został pochowany na nieistniejącym już Cmentarzu Zielonokrzyżowym, czyli na terenie obecnego Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze, gdzie jego grobowiec istnieje do dziś.

Powojenne losy Doliny Luizy

Po II Wojnie Światowej, Dolina Luizy otrzymała nazwę Wagmostaw i stała się własnością Zastalu. Wagmostaw, jako ośrodek rekreacyjny działał do 1957 roku. Z czasem jednak zaczął popadać w ruinę, a strumyk Gęśnik zamienił się w ściek. W końcu zamknięto kąpielisko, tak jak i restaurację po jej pożarze. Jej ruiny wyburzono, zrównano z ziemią, posiano trawę i posadzono drzewa. Dopiero w 2013 roku Wagmostaw zyskał nowe życie.

Wagmostaw dziś

Dzięki funduszom unijnym i wsparciu z budżetu miasta, w 2013 roku zakończono remont terenu Wagmostawu. Oczyszczono z muru zbiorniki wodne, na jednym z nich powstała fontanna, są tutaj liczne ławki i siedziska, a także siłownia pod chmurką, plac zabaw i wybieg dla psów. Wybudowano również wysepkę z budkami lęgowymi dla kaczek. Całość terenu otoczona jest ścieżkami dla spacerujących, zaś wyspę połączono kładkami. Jest to chętnie odwiedzany teren nie tylko przez mieszkańców osiedla i miasta. Dotychczas nie przywrócono tutaj jednak dawnych atrakcji, jak restauracja, czy scena koncertowa, ale kto wie, co przyniesie przyszłość.

Dolina Zielona to miejsce z wieloma atrakcjami dla zielonogórzan. Nieopodal Wagmostawu znajduje się Park LiniowyGęsie Tarasy”, czyli rozrywka sportowo-rekreacyjna (zobacz również: „Gęsie Tarasy”).


Zielonogórskie atrakcje, które warto znać: Park Książęcy Zatonie oraz to, co jeszcze przed nami: Skwer przy ulicy Kopernika.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)