6.4 C
Zielona Góra
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Zielonogórskie ścieżki rowerowe – trasy

Wiadomości

Zielonogórskie ścieżki rowerowe od kilku lat są w intensywnej rozbudowie, podobnie jak samo miasto. Rowerostrada Zielona Strzała została oficjalnie otwarta w 2018 roku. Od tego czasu trasy regularnie rozrastają się, a także docierają do najdalszych zakątków Zielonej Góry – również do nowej dzielnicy miasta. Miłośnicy jazdy na rowerze mogą przemieszczać się po mieście bezpieczniej, dzięki wyznaczonych dla nich ścieżkom. Przy okazji mają również sposobność skorzystać z roweru miejskiego, który od kilku lat prężnie działa w Zielonej Górze. W poniższym artykule przygotowaliśmy zestawienie ważniejszych ścieżek dla cyklistów w mieście, a także zamieściliśmy link do bezpłatnej mapy zawierającej pełną trasę ciągów rowerowych.

Zielonogórskie ścieżki rowerowe – Zielona Strzała

Rowerostrada Zielona Strzała, której huczne otwarcie odbyło się 6 października 2018 roku, po rozbudowie prowadzi nas obecnie od ul. Towarowej, aż do ul. Waszczyka. Szczegółowa trasa:
Ul. Towarowa – ul. Dworcowa – ul. Lisia – ul. Armii Krajowej – ul. Piwna – ul. Nowa – ul. Emilii Plater – ul. Waszczyka.
Na samej trasie umieszczone są również stacje zielonogórskiego roweru miejskiego.

Ścieżki połączone z Zieloną Strzałą

Do zielonogórskiej rowerostrady Zielona Strzała dojedziemy dzięki ścieżkom rowerowym, jak również ciągom pieszo-rowerowym. Rozciągają się one niemal przez całą Zieloną Górę, zarówno w starej, jak i nowej dzielnicy miasta.

Zielonogórskie ścieżki rowerowe: trasa północna

Zielonogórskie ścieżki od północnej części miasta prowadzą od ul. Odrzańskiej w Łężycy do ul. Stefana Batorego i do Trasy Północnej. Stamtąd możemy dojechać do ulicy Sulechowskiej i dotrzeć do Zielonej Strzały przy ul. Towarowej, a także drugim wariantem pojechać z Trasy Północnej w stronę Al. Zjednoczenia i dotrzeć na odcinek rowerostrady przy ul. Lisiej. Do Zielonej Strzały przy ul. Towarowej dojedziemy także z ul. Poznańskiej przez ul. Sulechowską.

Zielonogórskie ścieżki rowerowe: trasa zachodnia i południowa

Zielonogórskie ścieżki rowerowe prowadzą od strony zachodniej do Zielonej Strzały przez Al. Wojska Polskiego i docierając do ulicy Lisiej i ul. Armii Krajowej. Z południowej części miasta dojedziemy z ul. Zielonogórskiej w Ochli, przez ul. Botaniczną, która z Zieloną Strzałą łączy się przy ul. Waszczyka.

Zielonogórskie ścieżki rowerowe: trasa wschodnia

Ze wschodniej części Zielonej Góry drogą dla pieszych i rowerów dojedziemy z ul. Głogowskiej przez ul. Wrocławską, a także ul. Pileckiego. Bezpośredniego połączenia z Zieloną Strzałą nie znajdziemy, ale w całym mieście ciągi rowerowe zaprowadzą nas w wiele strategicznych punktów. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Szosy Kisielińskiej, gdzie droga rowerowa prowadzi przez ul. Podgórna do m.in. ulicy Staszica i ul. Lwowskiej.

Drogi rowerowe z Nowej Dzielnicy

Magistrat zadbał również o dobre połączenia z miejscowości należących do Nowej Dzielnicy Zielonej Góry. Ciągi rowerowe prowadzą między innymi z Zatonia, Kiełpina i Zawady, a także ze wspomnianej wcześniej Ochli czy Łężycy.

Zielonogórskie ścieżki rowerowe w budowie

Podczas wrześniowych obrad Rady Miasta radny Marcin Pabierowski zaproponował wybudowanie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Zacisze. Radny argumentował w swojej interpelacji, że jest to konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo tym rowerzystom, którzy poruszają się od ul. Prostej do Al. Wojska Polskiego. Magistrat zapewnił, że budowa ścieżki rowerowej przy ul. Zacisze jest w planach, jednak stanowi ona część przebudowy samej ul. Zacisze, a na tę inwestycję na ten moment miasto nie ma wystarczających środków.

Bez wątpienia rozwojowi ścieżek rowerowych w Zielonej Górze sprzyja zainteresowanie zielonogórskim rowerem miejskim. Liczne stacje zaplanowane zostały wzdłuż ciągów rowerowych, co usprawnia podróż miłośnikom aktywnego przemieszczania się.

Dokładną mapę rowerostrady Zielona Strzała, a także wszystkich innych tras, dzięki którym łatwiej poruszać się jednośladem, znajdziecie na stronie wydawnictwa Sygnatura, gdzie widnieją wszystkie zielonogórskie ścieżki rowerowe.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)