26.4 C
Zielona Góra
piątek, 19 lipca, 2024

Skwer przy ulicy Kopernika zmienia się. Zniknął słynny napis (ZDJĘCIA)

Wiadomości

Skwer przy ulicy Kopernika ze słynnym napisem na murze „Odpocznij”, poddawany jest obecnie rewitalizacji. Społecznicy i mieszkańcy długo angażowali się w konsultacje dotyczące skweru. To położone w centrum miasta miejsce, przez długie lata było zaniedbane i zapomniane. Teraz jednak magistrat zdecydował się odmienić skwer.

Skwer przy ulicy Kopernika otrzymuje nowe życie

Skwer przy ulicy Kopernika poddawany jest obecnie pracom renowacyjnym. Ze względu na zabytkowy mur, wszystko dzieje się pod nadzorem Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Z murów przy skwerze, zniknął także słynny napis „Odpocznij”, choć tak naprawdę dopiero teraz, ma to być miejsce do rekreacji i odpoczynku. Dotychczas skwer nie był szczególnie odwiedzanym miejscem. Najczęściej można tam było zaobserwować butelki po napojach alkoholowych, co nie przynosiło skwerowi popularności. W sprawę przestrzeni przy ul. Kopernika angażowało się wielu społeczników, w tym Fundacja LYADA, ale także Młodzieżowa Rada Miasta i wielu mieszkańców Zielonej Góry, dla których zieleń w winnym grodzie ma znaczenie. Przeprowadzone przez Irinę Brovko i Fundację LYADA konsultacje społeczne w 2019 roku, wskazały oczekiwania mieszkańców wobec skweru. Główne zadania, które miałby spełniać, to:

  • Miejsce do odpoczynku, czyli zapotrzebowanie na ławki i siedziska.
  • Miejsce, gdzie można bawić się z dziećmi, czyli elementy placu zabaw.
  • Ze względu na brak miejsc do spacerowania z psami, w centrum miasta – skwer przy ul. Kopernika miałby pełnić rolę spacernika dla czworonogów.

Miasto rewitalizuje skwer

Temat rewitalizacji skweru trwał już od dłuższego czasu. W końcu jednak magistrat zdecydował się podjąć decyzję względem zielonego miejsca przy ul. Kopernika i ogłosił przetarg. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca roku, zaś jej koszt wyniesie maksymalnie 688 tys. 655 zł. Magistrat uwzględnił założenia fundacji LYADA, przy zagospodarowaniu skweru. Prace renowacyjne muru, to tylko jeden element całego projektu. Co jeszcze zmieni się przy ul. Kopernika w Zielonej Górze?

  • Na terenie skweru zostanie położona ekologiczna nawierzchnia mineralna. Powstaną także nowe nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych, a także rabat z kwitnącymi bylinami.
  • Pojawią się także elementy małej architektury, takie jak: tor przeszkód, pieńki do przeskoków, głazy częściowo wkopane w ziemię, 7 stojaków na rowery w kształcie okręgu, ławki modułowe i stoły z dwiema ławkami, budki lęgowe dla ptaków, a także huśtawki wieloosobowe dla dorosłych.
  • Umieszczone mają zostać także leżaki wieloosobowe, tablica do rysowania dla dzieci, kosze na śmieci, ale także kosze na psie odchody, karmnik dla ptaków z poidłem, zdrój uliczny.

Rewitalizacja skweru odbywa się w ramach rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury na terenie miasta. Celem jest rozwój zieleni w mieście i tworzenie miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych. Skwer przy ul. Kopernika to kolejne obszar rewitalizowany przez miasto. Obecnie planowana jest także rewitalizacja Placu Słowiańskiego, zobacz: W Zielonej Górze powstanie nowy pomnik – Zielonogórski Portal Informacyjny (zielonogorski.pl), a także Parku Tysiąclecia: Park Tysiąclecia zostanie zrewitalizowany. Polski Ład przyznał dofinansowania – Zielonogórski Portal Informacyjny (zielonogorski.pl).

Skwer przy ulicy Kopernika 2
Skwer przy ul. Kopernika w Zielonej Górze/ foto: zielonogorski.pl
Skwer przy ulicy Kopernika 1
Skwer przy ul. Kopernika w Zielonej Górze/ foto: zielonogorski.pl
Skwer przy ul. Kopernika w Zielonej Górze
Skwer przy ul. Kopernika w Zielonej Górze/ foto: zielonogorski.pl
Skwer przy ul. Kopernika Odpocznij
Skwer przy ul. Kopernika Odpocznij/przed rewitalizacją. Foto: zielonogorski.pl

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)