25.4 C
Zielona Góra
środa, 7 czerwca, 2023

Zielonogórska policja ostrzega przed oszustami

Wiadomości

Zielonogórska policja apeluje do mieszkańców miasta o ostrożność. W ostatnich miesiącach nasiliły się ataki ze strony oszustów, którzy wyłudzają pieniądze za pośrednictwem przesyłanych fałszywych linków do stron internetowych banków, portali aukcyjnych oraz firm kurierskich.

Zielonogórska policja ostrzega

Policja apeluje do zielonogórzan, aby zachowali czujność gdy otrzymają podejrzaną wiadomość w której wklejony jest link. Oszuści podają się za firmy kurierskie, banki, czy zainteresowanych ofertą klientów. Mogą skontaktować się z nami przez sms, e-mail, czy media społecznościowe. – Gdy klikniemy na taki link, na naszym telefonie może zainstalować się program, który pozwoli przestępcom zdobyć dane dostępowe do naszego konta bankowego i dzięki temu możemy zostać okradzeni z oszczędności. Czasami jest tak, że programy zdobywają dostęp do kontaktów w naszym telefonie i wysyłają bez naszej wiedzy i zgody prośbę do znajomych o pożyczkę, a ci także nieświadomie wysyłając kody blik, przekazują pieniądze przestępcom – informuje KMP Zielona Góra. Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości, należy zablokować numer i skasować wiadomość nie próbując wcześniej sprawdzać, co się stanie gdy klikniemy w link.

W jaki sposób oszuści mogą do nas dotrzeć?

Wiadomości od oszustów mogą nie budzić początkowo niepokoju, jednak zalecana jest ostrożność, ponieważ złodzieje wykorzystują każdą możliwość, aby wyłudzić pieniądze. Przykładowo, kiedy wystawiasz przedmiot na portalu aukcyjnym, otrzymujesz wiadomość od kupującego, który za pośrednictwem komunikatora twierdzi, że przelał pieniądze na portal na którym wystawiłeś przedmiot. Dla potwierdzenia przesyła link, dzięki któremu możesz pobrać pieniądze. Link przekieruje Ciebie do fałszywej strony portalu, banku lub firmy kurierskiej. Podając dane do swojego konta bankowego lub karty bankowej, dajesz oszustom dostęp do swoich pieniędzy. Policja przypomina, aby nie otwierać linków od obcych i nie podawać swoich danych do kont bankowych na podejrzanych stronach. Należy również zawsze sprawdzać dokładnie, potwierdzaną transakcję bankową.

- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

o Zielonej