5.5 C
Zielona Góra
piątek, 26 kwietnia, 2024

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze (Zdjęcia)

Wiadomości

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze to miejsce, które zna każdy zielonogórzanin. Znajdujący się w pobliżu centrum miasta przy ul. Wazów i ul. Staszica, jest częstym miejscem spacerów i wypoczynku mieszkańców. Poznaj historię parku, który dawniej pełnił rolę cmentarza.

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze zarys historyczny

Obecny Park Tysiąclecia, został założony w I poł. XVII wieku, jako Cmentarz Zielonego Krzyża. Przez lata był związany ze szpitalem stojącym po jego lewej krawędzi. Kiedy rozpoczęto budowę nowego szpitalu przy ul. Wazów, w 1912 roku budynek przekształcono na dom opieki dla starszych osób. Następnie po II Wojnie Światowej, znajdowała się tam Liga Obrony Kraju, ale ostatecznie budynek zburzono w 2011 roku. Sam Cmentarz przekształcono w park w 1966 roku, w tysiąclecie otrzymania chrztu przez Mieszka I i utworzenia Państwa Polskiego – stąd też wywodzi się nazwa Park Tysiąclecia.

Cmentarz Zielonego Krzyża w Zielonej Górze

Dawny cmentarz Zielonego Krzyża został poświęcony 1 lipca 1628 roku, zaś w 1816 roku przystąpiono do poszerzania terenu. Kolejna rozbudowana nastąpiła w 1851 roku, w kierunku wschodnim. W 1923 r. powstał klasycystyczny budynek krematorium, którego architektem był W. Nerche z Dusseldorfu – architekt ogrodów. W 1924 roku, krematorium oddano do użytku i przewidziano tam miejsce dla 550 urn z możliwością powiększenia ich do 1000. W północno-wschodniej części, znajduje się także zaprojektowany przez Nerche Cmentarz Pamięci, gdzie pochowano ofiary I Wojny Światowej. Cmentarz Zielonego Krzyża stał się miejscem spoczynku wielu zasłużonych dla miasta obywateli takich, jak Georg Beuchelt, inżynier i założyciel fabryki Beuchelt. W Dolinie Luizy stworzył takie atrakcje jak basen, czy restauracja z salą taneczną (czytaj: Wagmostaw dawna Dolina Luizy). Na dawnym cmentarzu pochowano również:

  • Ernesta Ouviera – burmistrza Zielonej Góry.
  • Karla Adolpha Pohlenza – odkrywcę węgla brunatnego w okolicy Zielonej Góry.
  • Eduarda Seidela – winiarza.
  • Hugo Söderströma – wydawcę gazety „Grunberger Tageblatt”,
  • Eduina Teupela – twórcę pierwszej w Zielonej Górze stacji epidemiologicznej.
  • Leopoldynę Leszczyńską – właścicielkę tabularną Dwernika z Dwerniczkiem.

    Cmentarz Zielonego Krzyża był największą nekropolią przedwojennej Zielonej Góry.

Park Tysiąclecia Dziś

Na Cmentarzu Zielonego Krzyża, chowano zmarłych jeszcze do 1954 roku. Wraz z powstaniem Cmentarza Komunalnego przy ul. Wrocławskiej, w latach 1962-1965 r. ekshumowano ponad 2 tys. zwłok. Od 1966 dawny cmentarz pełni rolę parku, ale zachowano tam m.in. grobowiec Georg Beuchelt i budynek dawnego krematorium (obecnie siedzibę fundacji Warto jest Pomagać). W 2024 roku Park Tysiąclecia zyskał nowy charakter, a jednocześnie zachował swój dawny czar (zobacz: Park Tysiąclecia zostanie zrewitalizowany). W ramach rewitalizacji parku zaszło wiele zmian m.in. wymieniono elementy małej architektury, pojawiły się nowe ławki, lampy, a trasy spacerowe zostały wyrównane. Powstały także nowe nasadzenia, przycięte zostały wysuszone gałęzie i uporządkowano zieleń. Ponadto zrealizowany został Ogród Zmysłów – zadanie z Budżetu Obywatelskiego 2021, proponowane przez stowarzyszenie Warto jest Pomagać. Ogród Zmysłów ma charakter ogrodu sensorycznego, czyli możliwego do eksploracji nie tylko przez zmysł wzorku, ale także dotyku, słuchu i węchu. Dostosowany będzie także osób z niepełnosprawnością, w tym również dla niewidomych. Ponadto jest tutaj również tężnia solankowa oraz wybieg dla psów.

Grobowiec Georga Beuchelta
Grobowiec Georga Beuchelta
Ogrod Sensoryczny Park Tysiąclecia
Ogrod Sensoryczny Park Tysiąclecia
Ogród Sensoryczny w Parku Tysiąclecia
Ogród Sensoryczny w Parku Tysiąclecia
Park Tysiąclecia Zgora
Park Tysiąclecia Zgora
Park Tysiąclecia Zielona Góra
Park Tysiąclecia Zielona Góra
Park w Zielonej Górze
Park w Zielonej Górze
Stoły do szachów Park Tysiąclecia
Stoły do szachów Park Tysiąclecia
Tężnia Solankowa Park Tysiąclecia
Tężnia Solankowa Park Tysiąclecia
Wybieg dla psów Park Tysiąclecia Zielona Góra
Wybieg dla psów Park Tysiąclecia Zielona Góra
Zielona Góra Park Tysiąclecia
Zielona Góra Park Tysiąclecia

Grobowiec Georga Beuchelta
Grobowiec Georga Beuchelta/ foto: zielonogorski.pl
Grobowiec Cmentarz Zielonego Krzyża
Grobowiec Cmentarz Zielonego Krzyża/ foto: zielonogorski.pl
Krematorium Zielona Góra
Budynek dawnego Krematorium/ zielonogorski.pl
Warto jest pomagać Park Tysiąclecia
Warto jest pomagać Park Tysiąclecia/ foto: zielonogorski.pl
Park Tysiąclecia 2021
Park Tysiąclecia 2021/ foto: zielonogorski.pl
Park tysiąclecia lato
Park tysiąclecia lato 2021/ foto: zielonogorski.pl
Sandra Stempniewska
Sandra Stempniewska
Witajcie zielonogórzanie! Nazywam się Sandra Stempniewska i jestem redaktorką portalu www.zielonogorski.pl. Mieszkam w Zielonej Górze od urodzenia i uwielbiam to miasto. Skończyłam studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zielonogórskim, jestem autorką książki, opowiadań oraz publikacji naukowych i felietonów. Na portalu piszę dla Was artykuły, które pozwolą Wam być na bieżąco ze zmianami w naszym mieście – od inwestycji, poprzez remonty, wydarzenia oraz akcje społeczne. Dostarczam również informacji na temat historii miasta, jego zabytków, atrakcji turystycznych i kulturalnych oraz najważniejszych miejsc na mapie Zielonej Góry. Znajdziecie tutaj również przewodniki na temat komunikacji i środków transportu dostępnych na terenie miasta oraz jego okolic. Mam nadzieję, że portal zielonogorski.pl będzie dla Was przyjemnym miejscem, do którego będziecie wracać każdego dnia!
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)