15.4 C
Zielona Góra
poniedziałek, 25 września, 2023

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze (Zdjęcia)

Wiadomości

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze to miejsce, które zna każdy zielonogórzanin. Znajdujący się w pobliżu centrum miasta przy ul. Wazów i ul. Staszica, jest częstym miejscem spacerów i wypoczynku mieszkańców. Poznaj historię parku, który dawniej pełnił rolę cmentarza.

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze zarys historyczny

Obecny Park Tysiąclecia, został założony w I poł. XVII wieku, jako Cmentarz Zielonego Krzyża. Przez lata był związany ze szpitalem stojącym po jego lewej krawędzi. Kiedy rozpoczęto budowę nowego szpitalu przy ul. Wazów, w 1912 roku budynek przekształcono na dom opieki dla starszych osób. Następnie po II Wojnie Światowej, znajdowała się tam Liga Obrony Kraju, ale ostatecznie budynek zburzono w 2011 roku. Sam Cmentarz przekształcono w park w 1966 roku, w tysiąclecie otrzymania chrztu przez Mieszka I i utworzenia Państwa Polskiego – stąd też wywodzi się nazwa Park Tysiąclecia.

Cmentarz Zielonego Krzyża w Zielonej Górze

Dawny cmentarz Zielonego Krzyża został poświęcony 1 lipca 1628 roku, zaś w 1816 roku przystąpiono do poszerzania terenu. Kolejna rozbudowana nastąpiła w 1851 roku, w kierunku wschodnim. W 1923 r. powstał klasycystyczny budynek krematorium, którego architektem był W. Nerche z Dusseldorfu – architekt ogrodów. W 1924 roku, krematorium oddano do użytku i przewidziano tam miejsce dla 550 urn z możliwością powiększenia ich do 1000. W północno-wschodniej części, znajduje się także zaprojektowany przez Nerche Cmentarz Pamięci, gdzie pochowano ofiary I Wojny Światowej. Cmentarz Zielonego Krzyża stał się miejscem spoczynku wielu zasłużonych dla miasta obywateli takich, jak Georg Beuchelt, inżynier i założyciel fabryki Beuchelt. W Dolinie Luizy stworzył takie atrakcje jak basen, czy restauracja z salą taneczną (czytaj: Wagmostaw dawna Dolina Luizy). Na dawnym cmentarzu pochowano również:

  • Ernesta Ouviera – burmistrza Zielonej Góry.
  • Karla Adolpha Pohlenza – odkrywcę węgla brunatnego w okolicy Zielonej Góry.
  • Eduarda Seidela – winiarza.
  • Hugo Söderströma – wydawcę gazety „Grunberger Tageblatt”,
  • Eduina Teupela – twórcę pierwszej w Zielonej Górze stacji epidemiologicznej.
  • Leopoldynę Leszczyńską – właścicielkę tabularną Dwernika z Dwerniczkiem.

    Cmentarz Zielonego Krzyża był największą nekropolią przedwojennej Zielonej Góry.

Park Tysiąclecia Dziś

Na Cmentarzu Zielonego Krzyża, chowano zmarłych jeszcze do 1954 roku. Wraz z powstaniem Cmentarza Komunalnego przy ul. Wrocławskiej, w latach 1962-1965 r. ekshumowano ponad 2 tys. zwłok. Od 1966 dawny cmentarz pełni rolę parku, ale zachowano tam m.in. grobowiec Georg Beuchelt i budynek dawnego krematorium (obecnie siedzibę fundacji Warto jest Pomagać). W najbliższych latach Park Tysiąclecia ma zostać zrewitalizowany dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polskiego Ładu (zobacz: Park Tysiąclecia zostanie zrewitalizowany). W ramach rewitalizacji parku zostaną m.in. wymienione elementy małej architektury, pojawią się nowe ławki, lampy, a trasy spacerowe zostaną wyrównane. Powstaną także nowe nasadzenia, przycięte zostaną wysuszone gałęzie i uporządkowana zieleń. Ponadto zrealizowany zostanie Ogród Zmysłów – zadanie z Budżetu Obywatelskiego 2021, proponowane przez stowarzyszenie Warto jest Pomagać. Ogród Zmysłów będzie miał charakter ogrodu sensorycznego, czyli możliwego do eksploracji nie tylko przez zmysł wzorku, ale także dotyku, słuchu i węchu. Dostosowany będzie także osób z niepełnosprawnością, w tym również dla niewidomych.

Grobowiec Georga Beuchelta
Grobowiec Georga Beuchelta/ foto: zielonogorski.pl
Grobowiec Cmentarz Zielonego Krzyża
Grobowiec Cmentarz Zielonego Krzyża/ foto: zielonogorski.pl
Krematorium Zielona Góra
Budynek dawnego Krematorium/ zielonogorski.pl
Warto jest pomagać Park Tysiąclecia
Warto jest pomagać Park Tysiąclecia/ foto: zielonogorski.pl
Park Tysiąclecia 2021
Park Tysiąclecia 2021/ foto: zielonogorski.pl
Park tysiąclecia lato
Park tysiąclecia lato 2021/ foto: zielonogorski.pl
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona Góra Doradca Finansowy Zielona Góra Zäune Aus Polen - Thor Gubin Skup aut Poznań MOTO-HOME Tanie noclegi Zielona Góra

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(   

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.   

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)