2.4 C
Zielona Góra
środa, 24 kwietnia, 2024

Kąpielisko w Ochli, obwodnica, minizoo – zmiany w Zielonej Górze

Wiadomości

Rok 2023 niesie dla Zielonej Góry i jej mieszkańców wiele zmian, związanych z ukończeniem kolejnych inwestycji. Na co czekamy w tym roku? W harmonogramie m.in. kąpielisko w Ochli, obwodnica południowa, rozbudowa minizoo, nowe ścieżki rowerowe, rewitalizacje parków i wiele więcej. Sprawdź, jakie zmiany czekają na nas w tym roku!

Kąpielisko w Ochli – wielka zmiana

Kąpielisko w Ochli to miejsce, które od dekad cieszy się popularnością wśród mieszkańców Zielonej Góry i okolic. Dlatego miasto, zdecydowało się urozmaicić letnie chłodzące atrakcje i przebudować kąpielisko. Pojawią się nowe boiska, piaszczysta i trawiasta plaża, miejsce na grilla, gastronomie, wodne zakątki dla maluchów, zjeżdżalnie i wiele więcej. To kosztowna inwestycja, bo wyceniona została na około 90 mln złotych, ale zdaniem miasta – warta swojej ceny. Na efekty działań będziemy czekać prawdopodobnie do 30 czerwca 2023, to właśnie wtedy planowane jest zakończenie prac budowlanych. Oznacza to, że w wakacje będziemy mogli cieszyć się zupełnie odmienionym kąpieliskiem.

Obwodnica południowa w Zielonej Górze

Budowa obwodnicy południowej to największa inwestycja drogowa w historii Zielonej Góry – długość trasy to aż 13 kilometrów i ma odciążyć zakorkowaną w godzinach szczytu Trasę Północną. Obwodnica będzie prowadziła od skrzyżowania miedzy Wilkanowem, a Świdnicą, ulicę Zielonogórską w Ochlii, a zakończy się na rondzie Huszczy w Raculi. Dzięki obwodnicy ruch samochodów ciężarowych w Raculi i Drzonkowie zostanie zminimalizowany. Obwodnica ma być dostępna do użytku samochodów na przełomie marca i kwietnia. Ponadto wzdłuż obwodnicy południowej będzie dostępna droga asfaltowa dla rowerzystów, która połączy ścieżki przy rondzie Huszczy i trasę Jędrzychów – Zatonie. Koszt inwestycji to około 140 mln złotych.

Rozbudowa minizoo w Zielonej Górze

Zielonogórski Ogród Botaniczny oraz minizoo od lat cieszą się popularnością wśród rodzin z dziećmi. Jest również częstym miejscem wizyt szkolnych wycieczek. Już niebawem zielonogórzanie będą mogli skorzystać z rozbudowanego minizoo, w którym pojawią się nowi mieszkańcy, w tym: lemury katta, małpki kapucynki, owce świniarki. Będą również nowe nasadzenia i ścieżki spacerowe. Wielkie otwarcie planowane jest na 1 czerwca, kiedy to dzieci będą mogły poznać nowe zwierzęta oraz skorzystać z nowych atrakcji zabawowych, czyli: interaktywnego krokodyla, tunelu i wodnego placu zabaw. Obecnie trwa rozbudowa Ptasiego Azylu, który składać się będzie z części administracyjno-socjalnej, szpitala dla chorych i rannych ptaków z terenu województwa oraz woliera zewnętrznego dla ptaków. Koszt inwestycji to koło 500 tysięcy złotych, a za realizację tego zadania odpowiada Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze

Park Tysiąclecia w Zielonej Górze to miejsce z długą historią. Jest to dawny cmentarz Zielonego Krzyża, a obecnie miejsce spacerów i rekreacji mieszkańców miasta. Obecnie znajduje się tutaj siedziba Stowarzyszenia „Warto jest Pomagać” oraz skatepark i klatka do ćwiczeń, jednak po rewitalizacji czeka nas wiele zmian. Aktualnie powstają już nowe ścieżki piesze i pieszo-jezdne. Pojawi się tężnia solankowa, strefa sensoryczna, fontanna z kulą, toalety. Wycięte zostały chore i obumarłe drzewa, oczyszczono grobowiec Beuchelta, odnowione zostaną historyczne zdroje, pojawią się nowe ławeczki i leżaki. Zakończenie prac planowane jest na wrzesień/październik 2023.

Parking wielopoziomowy przy Palmiarni

Problem ze znalezieniem miejsca postojowego w centrum miasta, ma zostać rozwiązany już niebawem. Wszystko to dzięki budowie nowoczesnego parkingu wielopoziomowego przy Palmiarni. Powstaje tu 407 miejsc dla samochodów osobowych, 18 dla osób z niepełnosprawnością oraz trzy dla autobusów. Będzie również pięć stanowisk dla samochodów elektrycznych oraz ładowarki. Magistrat zastanawia się również nad wprowadzeniem niskoemisyjnych mini autobusów, które wiozłyby zielonogórzan z parkingu, w okolice starówki miasta. Na dachu parkingu mają powstać miejsca rekreacyjne, w tym: tor dla rolkarzy, strefa drabinek i miejsca wypoczynkowe.

Pozostałe inwestycje w Zielonej Górze na 2023 rok

Wymienione wyżej inwestycje to nie jedyne, jakie mają zostać ukończone w bieżącym roku. Zostanie przebudowane również skrzyżowanie ulic Batorego, Rzeźniczaka i Zamoyskiego, co ma przynieść kierowcom większy komfort przemieszczania się. Ponadto powstaną tory rowerowe na kaczym dole oraz ścieżki rowerowe na trasie Zielona Góra – Zatonie – Nowa Sól. Plac Słowiański czeka rewitalizacja, a w Przylepie powstanie pumptrack. Rok 2023 obfitować będzie zatem w nowe inwestycje, która ułatwią komunikację miejską oraz urozmaicą życie mieszkańców Zielonej Góry.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)