2.4 C
Zielona Góra
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Liczba instalacji fotowoltaicznych na sieci kolejowej PLK SA rośnie

Wiadomości

Wzrasta liczba systemów fotowoltaicznych w sieci PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Instalacje te są umieszczane na dachach nastawni, lokalnych centrach zarządzania ruchem oraz obiektach administracyjnych. Inicjatywa instalacji paneli słonecznych przez PLK SA stanowi część działań na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i ochrony środowiska w sektorze kolejowym.

Tylko w 2023 roku PLK SA uruchomiły 13 instalacji o mocy 313 kWp. Od początku 2024 roku uruchomionych zostało 15 instalacji o łącznej  mocy 240 kWp. W głównej mierze do zamontowania paneli fotowoltaicznych wykorzystywane są budynki kolejowe PLK SA. Największe instalacje mają moc rzędu 45-50 kWp. Urządzenia do wytwarzania prądu z energii słonecznej umieszczone zostały m.in. na budynku lokalnego centrum sterowania w Siewierzu (woj. śląskie) i Lubartowie (woj. lubelskie) oraz na budynkach nastawni w Marcinkowie, Nowej Soli, Wrocławiu, Antoninie, Jaworznie, Wschowie, i Włoszczowie. Wykorzystano także budynki kolejowe i warsztatowe w Koluszkach, Częstochowie, Dęblinie i Chełmie. We Włoszczowie powstał dodatkowo magazyn energii o pojemności ok. 20 kWh.

Od 2016 r. realizowana jest zabudowa instalacji fotowoltaicznych. Obecnie na sieci uruchomionych jest 66 instalacji o łącznej mocy 1 032 kWp. Instalacje fotowoltaiczne w 2023 roku wyprodukowały ponad 450 MWh prądu, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną ponad 240 gospodarstw domowych. Pozwoliło to zredukować emisję CO2 o ponad 300 ton. Dla porównania szacuje się, że 1 hektar lasu sosnowego jest w stanie wchłonąć rocznie jedynie 20 ton CO2.

Sukcesywnie, każdego roku budowane są kolejne instalacje

Na zadaszeniu peronów stacji Warszawa Zachodnia powstają panele fotowoltaiczne. Ich powierzchnia wyniesie 12 tys. m kw. – to mniej więcej tyle, co powierzchnia składanego dachu Stadionu Narodowego. Panele skierowane na południe pozwolą na wytworzenie około 900 MWh energii elektrycznej rocznie, ich moc będzie  zbliżona do 1 000 kWp. Dla porównania, według danych GUS-u, przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa rocznie średnio 1,8 MWh prądu. Działania PLK SA pozwolą zredukować emisję dwutlenku węgla i przyczynią się do ochrony środowiska. Szacuje się, że energia słoneczna z paneli fotowoltaicznych na dachu Warszawy Zachodniej zaspokoi 1/3 rocznego zapotrzebowania dla urządzeń na dworcu, stacji i w przejściu podziemnym.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podejmują także inne liczne działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej. Oprócz montażu instalacji fotowoltaicznych, PLK SA wykorzystują również energooszczędne oświetlenie w technologii LED. Spółka przeprowadza także termomodernizację budynków i wymianę instalacji grzewczych, co przyczynia się do dalszego zwiększenia efektywności energetycznej. Działania zarządcy infrastruktury wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu i postawionego przez Komisję Europejską celu neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku.

W celu dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej w Spółce została opracowana „Strategia Neutralności Klimatycznej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.”. Dokument wyznacza kierunki rozwoju oraz zakres i sposób realizacji działań dla optymalizacji wykorzystania energii, surowców i zasobów, przy jednoczesnym ograniczaniu emisji zanieczyszczeń oraz maksymalnym wykorzystaniu możliwości zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)