18.3 C
Zielona Góra
sobota, 27 lipca, 2024

Uiszczanie opłat podatkowych za nieruchomości bez konieczności opuszczania domu? Teraz jest to możliwe dzięki platformie ePłatności!

Wiadomości

Projekt pilotażowy ePłatności jest obecnie realizowany, umożliwiając mieszkańcom 45 polskich gmin płacenie podatku od nieruchomości przez aplikację i serwis mObywatel – to rozwiązanie jest szybkie, bezpieczne i nie wiąże się z dodatkowymi opłatami. W województwie lubelskim, usługę tę oferuje urząd miejski w Chełmie. Centralny Ośrodek Informatyki, dostawca platformy, zachęca więcej urzędów do przyłączenia się do inicjatywy.

Rozwiązanie Centralnego Ośrodka Informatyki pozwala płacić bezgotówkowo w urzędach za pomocą płatności BLIK w serwisie i aplikacji mObywatel. Od grudnia 2023 roku mieszkańcy Chełma podatek od nieruchomości oraz opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą opłacić za pomocą ePłatności, czyli platformy do regulowania zobowiązań finansowych w urzędach dostępnej w aplikacji i serwisie mObywatel. Chełm to jedyna miejscowość
w województwie lubelskim z możliwością opłacania zobowiązań urzędowych przez ePłatności. Centralny Ośrodek Informatyki zachęca do skorzystania z tej wygodnej formy płatności urzędowych. 

– Cieszymy się, że dzięki ePłatnościom mieszkańcy Chełma mogą szybko, bezproblemowo
i bezpiecznie opłacać zobowiązania urzędowe. W Centralnym Ośrodku Informatyki pracujemy nad rozwiązaniami, które ułatwiają obywatelom codzienne kontakty z administracją
. Centralny Ośrodek Informatyki aktywnie wspiera rozwój nowoczesnych form obsługi elektronicznej mieszkańców. Uczestniczymy w doskonaleniu umiejętności cyfrowych obywateli, a jednym z przykładów pracy nad budową społeczeństwa informacyjnego i gospodarki cyfrowej jest wprowadzenie usługi ePłatności – mówi Karolina Matysiak, dyrektorka ds. rozwoju usług płatniczych w Centralnym Ośrodku Informatyki.

ePłatności zapewniają bezpłatny i szybki sposób rozliczania online z urzędem. Dzięki nim użytkownicy aplikacji mObywatel nie muszą już pamiętać i sprawdzać terminów płatności –
w przyszłości aplikacja wyśle im powiadomienia o oczekujących płatnościach. By ją zrealizować, wystarczy kilka kliknięć. 

W całej Polsce do platformy ePłatności dołączyło dotychczas 45 miejscowości.
W poszczególnych miejscowościach – w zależności od danego urzędu – mieszkańcy mogą opłacać:  podatek od nieruchomości, opłatę za zagospodarowanie odpadów komunalnych, łączne zobowiązanie pieniężne, podatek leśny od osób fizycznych, podatek rolny od osób fizycznych. Pełna lista urzędów korzystających z ePłatności jest dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/eplatnosci/lista-urzedow-w-programie.

Jak opłacić zobowiązanie urzędowe w aplikacji mObywatel?
Jak opłacić zobowiązanie urzędowe w aplikacji mObywatel? Zdjęcie: Centralny Ośrodek Informatyki

Jak opłacić zobowiązanie urzędowe w aplikacji mObywatel?

Gdy urząd wystawi płatność, mieszkaniec otrzymuje powiadomienie na telefon. Aby opłacić zobowiązanie, należy otworzyć aplikację mObywatel. Następnie zalogować się i wybrać opcję „Wszystkie”, która jest dostępna przy sekcji „Płatności” na ekranie startowym. W tym miejscu znajduje się lista wszystkich zobowiązań – ich nazwy oraz kwoty. Po wyborze opcji „Zobacz szczegóły” w wybranej płatności pojawią się informacje: nazwa zobowiązania, odbiorca, tytuł zobowiązania, identyfikator zobowiązania, termin płatności, kwota.

Następnie po wybraniu opcji „Przejdź do płatności” użytkownik zobaczy pole do wpisania kodu BLIK. W tym miejscu należy przejść do aplikacji bankowej, wygenerować kod BLIK, a następnie wpisać go w aplikacji mObywatel i wybrać opcję „Zapłać”. Ponownie należy przejść do aplikacji bankowej i potwierdzić płatność.

Po potwierdzeniu płatności użytkownik zobaczy jej status z nazwą i zapłaconą kwotą. Opcja „Pobierz potwierdzenie” pozwoli pobrać dowód zapłaty. Przy skorzystaniu z tej opcji aplikacja poprosi o zgodę na dostęp do plików.

Platforma dziś i jutro

Projekt ePłatności realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Polskim Standardem Płatności – operatorem systemu płatności mobilnych BLIK. To właśnie tą metodą regulowane są zobowiązania w zakresie podatku od nieruchomości. W dalszym etapie projektu dodane zostaną kolejne metody płatności. Rozszerzony zostanie również katalog opłat i podatków, pojawią się nowe funkcjonalności – wszystko dla obywatela.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)