Lokalne inwestycje drogowe to koncepcja, która zakłada realizację inwestycji drogowych w ramach osiedlowego funduszu drogowego. Z prośbą o rozpatrzenie tego pomysłu, do prezydenta miasta zwrócił się radny Paweł Zalewski. O co dokładnie chodzi?
Lokalne inwestycje drogowe – mieszkańcy współfinansują drogi
Jak zauważa radny w swojej interpelacji, budowa dróg w mieście wymaga dużego nakładu finansowego, który często przerasta możliwości budżetowe miasta. Jednak drogi są potrzebne, jak więc ten problem można rozwiązać? Wg koncepcji, mieszkańcy mogą tworzyć komitety społeczne lub inicjatywy lokalne i inne formy o charakterze partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie mogą gromadzić fundusze. Pieniądze miałyby być przekazane na współfinansowanie budowy, przebudowy lub remontu lokalnej drogi. Dzięki wyżej wymienionym zrzeszeniom, przedsiębiorcy, a także mieszkańcy miasta mogą uzyskać dogodniejsze dojazdy do swoich firm lub posesji. Zgodnie z możliwościami finansowymi mieszkańcy mogliby finansować chodniki, oświetlenie, elementy przyulicznej zieleni. Wszystko odbywałoby się zgodnie z ustaleniami z mieszkańcami. Magistrat również pokrywałby część potrzebnych wydatków.
Miasto daje zielone światło dla lokalnych inwestycji drogowych
Zgodnie z odpowiedzią prezydenta miasta Janusza Kubickiego, Departament Zarządzania Drogami, popiera inicjatywę zaproponowaną przez radnego Zalewskiego. – Uprzejmie proszę o doprecyzowanie sposobu funkcjonowania takiego funduszu praz określenie, na jakich zasadach, w jakiej formie i przez kogo miałby być prowadzony – czytamy w odpowiedzi prezydenta miasta. Pomysł współfinansowania lokalnych inwestycji drogowych to inicjatywa, która przypadła do gustu miastu, ale czy mieszkańcy poprą ten pomysł i zdecydują się na współtworzenie miejskiej infrastruktury w wybranych przez siebie obszarach? Czas pokaże.