6.4 C
Zielona Góra
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Dom Wielopokoleniowy jednak nie powstanie? Zwycięstwo w Budżecie Obywatelskim to nie wszystko

Wiadomości

Dom Wielopokoleniowy dla seniorów i młodzieży, to jedno ze zwycięskich zadań z Budżetu Obywatelskiego 2017. Projekt fundacji „Możesz Inaczej” zebrał ponad 4 700 głosów, mimo to zadanie nie zostało zrealizowane, co jest przyczyną? Oto pyta radny Jacek Budziński.

Dom Wielopokoleniowy zbyt drogi?

W złożonej w imieniu mieszkańców interpelacji, radny Jacek Budziński zwraca uwagę na niezrealizowane zwycięskie zadanie BO: „Mądrzy Seniorzy i dobra Młodzież„. Zgodnie z projektem wielopokoleniowy dom integrujący ze sobą młodzież i seniorów, miał powstać przy ulicy Władysława IV. Budżet oszacowano początkowo na 1,7 mln złotych. Wykonano również dokumentacje projektową, ale zadanie nie zostało zrealizowane.

Z wypowiedzi pana wiceprezydenta Kaliszuka dla mediów lokalnych w marcu 2021r. wynika, że koszt inwestycji został oszacowany na kwotę ok. 3,6 mln złotych – pisze radny w interpelacji do prezydenta miasta. W związku z brakiem działań związanych z realizacją projektu, który okazał się droższy niż zakładano, radny w imieniu mieszkańców, kieruje do prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, następujące pytania:

  1. Czy nie można rozpocząć tej inwestycji wieloetapowo?
  2. Czy środki finansowe na ten cel zostały przeniesione z poprzednich lat i zapisane w budżecie na rok 2022? Jeśli nie, to z jakiego powodu zostały zdjęte i czy będą przywrócone?
  3. Czy pan prezydent zrealizuje obiecane zadanie, na które już kilka lat czekają dzieci, młodzież oraz seniorzy z całego miasta?

Prezydent odpowiada

Na zapytanie radnego prezydent Janusz Kubicki odpowiedział w oficjalnym piśmie. – Uprzejmie informuję, że szacowany koszt realizacji zgodnie z dokumentacją projektową to około 3,6 mln. W budżecie było zaplanowane 1,7 mln i te środki nie były wystarczające, wobec tego nie było możliwości wszczęcia procedury przetargowej. Z uwagi na rosnące ceny robót budowlanych, na chwilę obecną konieczne jest przeszacowanie kosztów, co dopiero umożliwi poznanie aktualnych kosztów realizacji inwestycji – czytamy w odpowiedzi prezydenta Janusza Kubickiego.

Dom wielopokoleniowy – idea integracji pokoleń

Dom wielopokoleniowy fundacji „Możesz Inaczej”, według założenia miał być miejscem, gdzie w jednym czasie odbywają się zajęcia dla starszych i młodszych. Fundamentem integracji wielopokoleniowej miały być wspólne spotkania i rozmowy, warsztaty, konferencje, imprezy i uroczystości. Dzięki wspólnej przestrzeni i dzielenia ze sobą czasu, seniorzy i młodzież mogliby również wzajemnie przekazywać sobie wiedzę. W końcu młodzież też może uczyć starsze pokolenia, chociażby poprzez przybliżenie im świata technologii.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)