Dom Wielopokoleniowy dla seniorów i młodzieży, to jedno ze zwycięskich zadań z Budżetu Obywatelskiego 2017. Projekt fundacji „Możesz Inaczej” zebrał ponad 4 700 głosów, mimo to zadanie nie zostało zrealizowane, co jest przyczyną? Oto pyta radny Jacek Budziński.
Dom Wielopokoleniowy zbyt drogi?
W złożonej w imieniu mieszkańców interpelacji, radny Jacek Budziński zwraca uwagę na niezrealizowane zwycięskie zadanie BO: „Mądrzy Seniorzy i dobra Młodzież„. Zgodnie z projektem wielopokoleniowy dom integrujący ze sobą młodzież i seniorów, miał powstać przy ulicy Władysława IV. Budżet oszacowano początkowo na 1,7 mln złotych. Wykonano również dokumentacje projektową, ale zadanie nie zostało zrealizowane.
– Z wypowiedzi pana wiceprezydenta Kaliszuka dla mediów lokalnych w marcu 2021r. wynika, że koszt inwestycji został oszacowany na kwotę ok. 3,6 mln złotych – pisze radny w interpelacji do prezydenta miasta. W związku z brakiem działań związanych z realizacją projektu, który okazał się droższy niż zakładano, radny w imieniu mieszkańców, kieruje do prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, następujące pytania:
- Czy nie można rozpocząć tej inwestycji wieloetapowo?
- Czy środki finansowe na ten cel zostały przeniesione z poprzednich lat i zapisane w budżecie na rok 2022? Jeśli nie, to z jakiego powodu zostały zdjęte i czy będą przywrócone?
- Czy pan prezydent zrealizuje obiecane zadanie, na które już kilka lat czekają dzieci, młodzież oraz seniorzy z całego miasta?
Prezydent odpowiada
Na zapytanie radnego prezydent Janusz Kubicki odpowiedział w oficjalnym piśmie. – Uprzejmie informuję, że szacowany koszt realizacji zgodnie z dokumentacją projektową to około 3,6 mln. W budżecie było zaplanowane 1,7 mln i te środki nie były wystarczające, wobec tego nie było możliwości wszczęcia procedury przetargowej. Z uwagi na rosnące ceny robót budowlanych, na chwilę obecną konieczne jest przeszacowanie kosztów, co dopiero umożliwi poznanie aktualnych kosztów realizacji inwestycji – czytamy w odpowiedzi prezydenta Janusza Kubickiego.
Dom wielopokoleniowy – idea integracji pokoleń
Dom wielopokoleniowy fundacji „Możesz Inaczej”, według założenia miał być miejscem, gdzie w jednym czasie odbywają się zajęcia dla starszych i młodszych. Fundamentem integracji wielopokoleniowej miały być wspólne spotkania i rozmowy, warsztaty, konferencje, imprezy i uroczystości. Dzięki wspólnej przestrzeni i dzielenia ze sobą czasu, seniorzy i młodzież mogliby również wzajemnie przekazywać sobie wiedzę. W końcu młodzież też może uczyć starsze pokolenia, chociażby poprzez przybliżenie im świata technologii.