6.5 C
Zielona Góra
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Elektryczne hulajnogi na celowniku. Co magistrat zrobi z porozrzucanymi po mieście pojazdami?

Wiadomości

Elektryczne hulajnogi są chętnie używane przez mieszkańców Zielonej Góry. Niestety bardzo często po użytkowaniu, nie są parkowane w miejsca dla nie przeznaczone, ale porzucane gdzie popadnie. Radny Adam Urbaniak zgłasza interpelacje do prezydenta i pyta, co dalej z hulajnogami?

Elektryczne hulajnogi w Zielonej Górze

Elektryczne hulajnogi, podobnie jak rowery miejskie cieszą się zainteresowaniem mieszkańców. W przypadku rowerów miejskich, tylko w nielicznych przypadkach zdarzało się napotkać na porzucony poza miejscem parkingowym, pojazd. Hulajnogi jednak można napotkać w całym mieście porzucone na trawie, czy chodniku. Jak pisze w swojej interpelacji radny Adam Urbaniak, zgodnie z prawem pojazdy takie jak hulajnogi, czy rowery powinny być parkowane w miejscach do tego przeznaczonych. W przypadku braku takiego miejsca, obowiązuje zasada postoju jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika, najbardziej oddalonej od jezdni i równolegle do tej krawędzi. Tak, aby nie przeszkadzać pieszym w poruszaniu się. W swojej interpelacji radny zamieszcza również zdjęcia porzuconych hulajnóg na obszarze od ul. Wyszyńskiego do ul. Zjednoczenia, jako przykład łamania zasad ruchu drogowego.

Miasto zaostrzy przepisy dotyczące wypożyczania elektrycznych hulajnóg?

W związku z uciążliwym problemem porzucanych hulajnóg, radny Urbaniak w swoim piśmie, pyta prezydenta:

  1. Czy miasto będzie podejmować działania, aby rozwiązać problem porzucanych hulajnóg? I dlaczego magistrat nie korzysta z prawnej procedury odholowania hulajnogi na koszt właściciela?
  2. Czy miasto wyznaczy specjalne miejsca do parkowania hulajnóg? W przypadku gdyby takie miejsca powstały, nie będzie można pozostawiać hulajnóg nawet wzdłuż zewnętrznej krawędzi chodnika.

Będą kary za pozostawienie elektrycznych hulajnóg?

Wraz z odpowiedzią prezydenta miasta Janusza Kubickiego, z dnia 24 stycznia 2022, część wątpliwości odnośnie przyszłości hulajnóg została rozwiana. – Aktualnie przygotowywana jest uchwała dotycząca ustalenia na 2022 rok wysokości opłat za usunięcie i przechowywanie pojazdu usuniętego z drogi, a także wysokości kosztów powstałych w razie odstąpienia od usunięcia pojazdu. Uchwała uwzględnia usuwanie hulajnóg, które wcześniej nie były ujęte w Prawie o Ruchu Drogowym. Dopiero po uchwaleniu cennika Departament Przedsiębiorczości i Gospodarki Komunalnej będzie mógł rozważać zawarcie umowy na usuwanie pojazdów innych niż samochodowe – czytamy w odpowiedzi prezydenta. Jak dodaje Janusz Kubicki, policja nie rozważa wydawania dyspozycji usunięcia hulajnogi na koszt właściciela. W planach nie ma również utworzenia miejsc postojowych dla elektrycznych hulajnóg. – Hulajnogi należą do urządzeń mobilności współdzielonej, których funkcjonowanie nie jest zdefiniowane i zarządcy dróg lub zarządcy ruchu nie mają wpływu na ich funkcjonowanie, a także na sposób korzystania czy pozostawiania pojazdu – informuje prezydent.

Maja Michalczyk
Maja Michalczykhttps://zielonogorski.pl/
Jako Maja Michalczyk, redaktorka Zielonogórski.pl, moja pasja do dziennikarstwa i miłość do Zielonej Góry skłoniły mnie do stworzenia miejsca, gdzie każdy mieszkaniec może znaleźć coś dla siebie. Od najświeższych wiadomości z regionu, przez kulturalne wydarzenia, aż po informacje o inwestycjach i kryminalnych zagadkach, pragnęłam, aby ten portal był mostem łączącym społeczność. Moja kariera rozpoczęła się od małego bloga, na którym pisałam o lokalnych NGO i akcjach charytatywnych, z czasem jednak zrozumiałam, że mogę zrobić więcej, tworząc platformę pełną ważnych treści. Praca nad portalem nauczyła mnie, jak istotna jest różnorodność tematyczna - od sportu, przez biznes, po politykę. Każdy dzień to nowe wyzwania, ale dzięki wsparciu społeczności i ciągłemu dążeniu do rozwoju, Zielonogórski.pl stale się rozwija, będąc wiernym obrazem dynamiki życia w Zielonej Górze.
- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOME

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)