25.4 C
Zielona Góra
środa, 7 czerwca, 2023

Medyk zostanie przeniesiony do Sulechowa! Szkoła prosi o wsparcie

Wiadomości

Medyk, czyli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Medyk w Zielonej Górze ma zostać przeniesiony do Sulechowa. Z pomysłem Urzędu Marszałkowskiego nie zgadza się personel szkoły i prosi mieszkańców miasta o wsparcie.

Medyk od 60 lat kształci w Zielonej Górze. Po co ta zmiana?

CKZiU Medyk w Zielonej Górze kształci średni personel medyczny od 60 lat. Wydawać się może, że szkoła znajduje się w odpowiednim miejscu – przez ponad pół wieku wszystko na to wskazywało. Budynek sąsiaduje z zielonogórskim szpitalem, umiejscowiony jest w bliskiej odległości od centrum miasta, a także dworców PKP i PKS. Tym samym stanowi dobre połączenie komunikacyjne, dzięki czemu mieszkańcy całego województwa mogą bez trudności dotrzeć do szkoły na zajęcia. – Medyk zapewnia wszystkie niezbędne warunki kształcenia. Związane jest to z dostępnością bazy istotnej w kształceniu praktycznym oraz wysoko wyspecjalizowanego kadry dydaktycznej. Dzięki dogodnemu położeniu, słuchacze mają mniejsze przerwy pomiędzy zajęciami w różnych placówkach oraz pomiędzy zajęciami teoretycznymi, a praktycznymi. Dzięki niezbędnej infrastrukturze i wyposażeniu sal i laboratoriów dydaktycznych, zapewniamy najwyższą jakość kształcenia – informuje szkoła na swoim profilu w mediach społecznościowych. Ich zdaniem decyzja Urzędu Marszałkowskiego jest nieuzasadniona.

Straty związane z przeniesieniem Medyka

Jak możemy przeczytać w apelu zielonogórskiego Medyka, decyzja Urzędu Marszałkowskiego jest ich zdaniem nieuzasadniona i szkodliwa. Jakie jeszcze argumenty przywołuje szkoła?

  • Koszt utrzymania budynku w Zielonej Górze to 400 tys. zł, podczas gdy w Sulechowie wynosiłyby one 1,5 mln zł.
  • Przeniesienie szkoły oznacza odejście (rezygnację) z niej obecnej kadry. Powód? Wszyscy pracownicy mieszkają w Zielonej Górze.
  • Zielonogórski Medyk realizuje projekt unijny w kwocie 3 4000 000 zł, który kończy się w czerwcu 2023 r. Utracone zostaną zainwestowane środki pieniężne w jego realizację, co zagraża trwałości projektu.

Sytuacja nie jest jeszcze przesądzona. Za przeniesieniem szkoły do Sulechowa radni Sejmiku będą głosować 14.02.2022. Tymczasem CKZiU Medyk prosi mieszkańców o wsparcie i podpisanie petycji przeciwko likwidacji placówki w Zielonej Górze:

https://tiny.pl/9jxtx

- Reklama -

Wydarzenia

- Reklama -

o Zielonej