-3 C
Zielona Góra
niedziela, 3 grudnia, 2023

Winiarka Emma wróci do Zielonej Góry. Symbol winiarskiej tradycji z okazji Jubileuszu Miasta

Wiadomości

Winiarka Emma w końcu powróci do miasta. Pomnik zielonogórskiej winiarki od wielu lat powraca do miejskiej debaty. Tym razem jednak wszystko wskazuje na to, że rzeźba powstanie – i to z okazji jubileuszu miasta.

Winiarka Emma na 800-lecie Zielonej Góry

W 2017 roku rekonstrukcja projektu pomnika Winiarki Emmy, została nawet zgłoszona do Budżetu Obywatelskiego, choć bez sukcesu. Tym razem jednak miasto zdecydowało, że rekonstrukcja pomnika winiarki Emmy uświęci jubileusz 800-lecia powstania Zielonej Góry. Magistrat ogłosił przetarg na jej odbudowę określając rzeźbę, jako ważny element historycznego krajobrazu Miasta i jego tradycji winiarskich.

Historia Emmy kim jest tajemnicza winiarka?

Pochodząca z Brunszwiku Emma Freitag, po tym jak zamieszkała w Zielonej Górze ufundowała miastu pomnik, zaś jego autorem jest jest prof. Arnold Kramer. Rzeźba stała na rogu ul. Chrobrego i al. Niepodległości i przedstawiała młodą dziewczynę, która wracając z winnicy postanowiła odpocząć przy fontannie. Losy pomnika nie były łatwe. Jego budowę przerwał wybuch I Wojny Światowej, ale ostatecznie powstała w 1937 roku, choć na bardzo krótko. II Wojna Światowa odebrała miastu oczekiwaną rzeźbą i na wiele lat została ona zapomniana. W ostatnim czasie aktywiści i miłośnicy historii miasta starają się o zbudowanie pomnika na nowo – teraz dzięki wsparciu magistratu, jest to na dobrej drodze.

Z okazji jubileuszu Zielonej Góry, miasto zaplanowało również odrestaurowanie 11 pomników w mieście. Co jeszcze planowane jest w ramach hucznych obchodów Zielonej Góry? Sprawdź: Atrakcje na 800-lecie Zielonej Góry

- Reklama -

Wydarzenia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -

Partnerzy

Strony internetowe Zielona GóraDoradca Finansowy Zielona GóraZäune Aus Polen - Thor GubinSkup aut Poznań MOTO-HOMETanie noclegi Zielona Góra

o Zielonej

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)